Niemcy dostarczą Ukrainie kolejny system Patriot

Zimą Niemcy rozmieszczą na Ukrainie dodatkowy system obrony powietrznej Patriot.

Jak poinformował Martin Jäger ambasador Niemiec na Ukrainie, w rozmowie z Ukrinform, Zimą Niemcy rozmieszczą na Ukrainie dodatkowy system obrony powietrznej Patriot.

„Sytuacja zimą może być teraz bardzo trudna. Strona ukraińska zrobiła wszystko, co mogła, aby przygotować się na tę sytuację, a my pomogliśmy w przygotowaniach.

Mówiłem już o naszym wsparciu dla obrony powietrznej. Oprócz wspomnianych systemów IRIS-T zimą stacjonowany będzie tu kolejny system Patriot z Niemiec” – powiedział dyplomata.

Obecnie na Ukrainie znajdują się już 4 systemy IRIS-T dostarczone z Niemiec – zauważył dyplomata.

Niemcy obiecali Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, o wartości 1,3 mld euro. W jego skład mają wchodzić m.in. cztery dodatkowe systemy obrony powietrznej IRIS-T SLM, a także 20 tys. pocisków artyleryjskich kal. 155 mm oraz uzbrojenie przeciwpancerne. Poinformował o tym niemiecki minister obrony, Boris Pistorius, podczas wizyty w Kijowie i rozmowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Rustemem Umierowe.

„To piąty taki pakiet od ostatniej zimy. Jestem pewien, że pomoże on wam w waszej walce z rosyjską agresją” – powiedział Pistorius.

Ukraińskie media zaznaczają, że to już trzecia transza systemów IRIS-T, jakie Niemcy obiecali dostarczyć Ukrainie od początku pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jak na razie, na Ukrainę dotarły trzy z czterech systemów pierwszej partii, a czwarty ma zostać dostarczony tej zimy. Sprzęt obrony powietrznej z drugiej transzy, również liczący cztery systemy, ma trafić na Ukrainę w 2024 roku. Z kolei trzecia partia ma zostać dostarczona w 2025 roku.

Pistoriusa zapytano też o możliwość przekazania Ukrainie niemieckich rakiet manewrujących Taurus. Odpowiedział, że nie ma żadnych nowych informacji na ten temat.

Niedawno niemiecki minister obrony powiedział, że w przyszłym roku Niemcy podwoją pomoc wojskową dla Ukrainy do 8 mld euro.

Pisaliśmy, że w ubiegłym tygodniu w ramach nowego pakietu, Ukraina otrzymała od Niemiec m.in. 10 czołgów Leopard 1A5 i blisko 20 przegubowych pojazdów gąsienicowych, przeznaczony do rozminowywania czołg Winsent 1, 10 dronów Vector, 14 radarów GO12 oraz trzy pojazdy dla pograniczników. W 2024 roku koncern Rheinmetall ma dostarczyć Ukraińcom 25 czołgów Leopard 1A5. Ponadto, Rheinmetall informuje, że na przełomie 2023/2024 roku Ukraina otrzyma pięć śmigłowców Caracal. Dodatkowo, na zlecenie Holandii i Danii, w przyszłym roku niemiecki koncern dostarczy ukraińskiej armii 14 czołgów Leopard 2A4.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply