Norwegia zabroniła w czwartek wjazdu na swoje terytorium Rosjanom posługujących się wizami turystycznymi. Jest ostatnim państwem strefy Schengen graniczącym z Rosją, które wprowadziło takie zakaz.

Władze norweskie wprowadziły dodatkowe ograniczenia wjazdu dla obywateli Rosji. Od 29 maja na terytorium Norwegii nie będą mogli wjechać Rosjanie posługujących się wizą wydaną w celach tustycznych lub innych „nieistotnych”, jak podał “Kommiersant”. Wyjątek od zakazu będą stanowić obywatele Rosji, którzy podróżują do Norwegii w celu odwiedzenia bliskich krewnych lub w celu podjęcia pracy lub nauki w Norwegii lub strefie Schengen.

Ograniczenia dotyczą zarówno osób posiadających wizy wydane przez Norwegię przed wiosną 2022 r., jak i wiz wydanych przez inne państwa obszaru Schengen. Rząd norweski uzasadnił wprowadzenie nowych ograniczeń koniecznością wsparcia sojuszników w reagowaniu na działania zbrojne Rosji przeciw Ukrainie.

Norwegia ograniczyła wjazd Rosjan jeszcze wiosną 2022 r., kiedy to skandynawski kraj prawie zaprzestał wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji. Od 3 października 2023 r. Norwegia wprowadziła zakaz wjazdu samochodów osobowych mieszczących do dziewięciu osób z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Zakaz wjazdu dla Rosjan w celach turystycznych wprowadziła wcześniej Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska i Czechy.

Norwegia jest więc ostatnim państwem strefy Schengen graniczącym z Rosją, które zdecydowało się na wprowadzenie tego rodzaju zakazu.

W związku z ograniczeniami przyjmowanymi przez kolejne państwa strefy, w 2023 r. liczba wniosków o wizę typu Schengen złożonych przez Rosjan spadła o jedną czwartą – z 687,2 tys. rok wcześniej do 520,4 tys.

Czytaj także: Samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi muszą zniknąć z Litwy w ciągu sześciu miesięcy

kommersant.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply