Od niedzieli Polska zakazuje wjazdu do kraju samochodom z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi – oświadczył szef MSWiA Mariusz Kamiński. To element sankcji wobec Rosji.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński wypowiadał się w sobotę podczas konferencji prasowej na przejściu granicznym w Terespolu. “W związku z opublikowaniem 8 września wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej samochodów zarejestrowanych w Rosji, zakaz ten na granicy Polskiej będzie obowiązywał od jutra i wchodzi w życie dziś o północy” – oświadczył Kamiński, cytowany przez portal Do Rzeczy.

Wskazał, że “żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie będzie mógł wjechać na teren państwa polskiego”. “Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem. Teraz domykamy tę sprawę. Żaden rosyjski samochód do Polski nie wjedzie” – dodał.

“Dotyczy to wszystkich samochodów, zarówno tych, które są wykorzystywane komercyjnie, jak i również samochodów prywatnych niezależnie od tego, czy właścicielem samochodu jest obywatel Rosji, czy też obywatel innego państwa. Zasada jest taka: samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski” – podkreślił minister.

Jak wskazał, “to jest kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa w związku z brutalną wojną na Ukrainie” i “w związku z tym, że państwo rosyjskie stanowi dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego”.

Przeczytaj: Gruzja przywróciła połączenia z Rosją. Zełenski odpowiedział sankcjami

Wcześniej KE opublikowała wyjaśnienia, zgodnie z którymi obywatele Rosji nie mogą już wjeżdżać na teren UE samochodami z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi – przypomina Do Rzeczy. Zalecenie dotyczy jednak interpretacji istniejących przepisów, a decyzja o ich wejściu w życie zależy od stanowiska władz danego kraju UE.

Zakaz wjazdu samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi wprowadziły już Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia.

Zobacz także: Cztery kraje UE nie chcą dawać gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie

dorzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply