Litewskie władze celne stwierdziły, że samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi znajdujące się obecnie w kraju muszą opuścić terytorium UE w ciągu sześciu miesięcy od ich wjazdu.

Jak przekazał portal LRT,  Litwa zakazała wjazdu samochodom zarejestrowanym w Rosji 11 września. Samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi znajdujące się obecnie w kraju muszą opuścić terytorium UE w ciągu sześciu miesięcy od ich wjazdu. Ogłoszony w tym tygodniu wymóg dotyczy pojazdów, które wjechały na terytorium kraju przed tą datą.

Zakaz poruszania się pojazdami z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi dotyczy zwykłych samochodów osobowych, a także kamperów i minibusów przewożących do dziesięciu pasażerów.

Wyjątek dotyczy podróżnych tranzytowych między Rosją kontynentalną a obwodem królewieckim. W takim wypadku jednak pojazdom musi towarzyszyć właściciel i przejechać cały kraj w ciągu 24 godzin.

Zakaz pojazdów zarejestrowanych w Rosji obowiązuje nawet w przypadku, gdy właścicielem jest obywatel Litwy lub UE.

Litewscy urzędnicy stwierdzili, że podróżnym naruszającym zakaz grozi konfiskata pojazdów.

Łotewski rząd przygotowuje projekt zakazujący pobytu na Łotwie samochodów zarejestrowanych w Rosji lub na Białorusi.

Projekt ustawy przewiduje, że samochody zarejestrowane w Rosji i na Białorusi będą miały zakaz przebywania na Łotwie, z możliwością wyjazdu w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie decyzji lub ich ponownej rejestracji na Łotwie.

Po upływie tego okresu na właścicieli samochodów z rosyjskimi i białoruskimi tablicami rejestracyjnymi będą nakładane kary pieniężne aż do konfiskaty.

Rozważa się, że samochody skonfiskowane z takich powodów zostaną przekazane na Ukrainę.

Przypomnijmy, szef MSWiA Mariusz Kamiński wypowiadał się w sobotę podczas konferencji prasowej na przejściu granicznym w Terespolu. “W związku z opublikowaniem 8 września wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej samochodów zarejestrowanych w Rosji, zakaz ten na granicy Polskiej będzie obowiązywał od jutra i wchodzi w życie dziś o północy” – oświadczył Kamiński, cytowany przez portal Do Rzeczy.

Wskazał, że “żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie będzie mógł wjechać na teren państwa polskiego”. “Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem. Teraz domykamy tę sprawę. Żaden rosyjski samochód do Polski nie wjedzie” – dodał.

“Dotyczy to wszystkich samochodów, zarówno tych, które są wykorzystywane komercyjnie, jak i również samochodów prywatnych niezależnie od tego, czy właścicielem samochodu jest obywatel Rosji, czy też obywatel innego państwa. Zasada jest taka: samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski” – podkreślił minister.

Jak wskazał, “to jest kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa w związku z brutalną wojną na Ukrainie” i “w związku z tym, że państwo rosyjskie stanowi dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego”.

Przeczytaj: Gruzja przywróciła połączenia z Rosją. Zełenski odpowiedział sankcjami

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej KE opublikowała wyjaśnienia, zgodnie z którymi obywatele Rosji nie mogą już wjeżdżać na teren UE samochodami z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi – przypomina Do Rzeczy. Zalecenie dotyczy jednak interpretacji istniejących przepisów, a decyzja o ich wejściu w życie zależy od stanowiska władz danego kraju UE.

Zakaz wjazdu samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi wprowadziły już Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia.

Kresy.pl/LRT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply