Jak podało ministerstwo obrony Niemiec, wsparcie finansowe na rzecz niemieckiej inicjatywy wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej zadeklarowały m.in. Dania, Holandia i Norwegia. Inne kraje, jak USA, Wielka Brytania i Francja, zapowiedziały pomoc w dostarczeniu rakiet i sprzętu.

Po poniedziałkowym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, czyli tzw. formatu Rammstein, niemieckie ministerstwo obrony zamieściło wpis na platformie X. Niemcy informują, że kolejne kraje chcą zaangażować się w niemiecką inicjatywę wsparcia dla obrony powietrznej Ukrainy.

Według informacji przekazanych przez niemiecki resort, wsparcie finansowy zadeklarowały: Belgia, Dania, Holandia, Norwegia i Kanada. Pierwszych z tych krajów chce też pomóc dostarczyć „sprzęt i pociski rakietowe”. Taką formę pomocy obiecały też: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Rumunia i Litwa. Według części ukraińskich mediów, zapewne niekoniecznie miałoby to być realizowane w ramach niemieckiej inicjatywy. Ponadto, chęć dołączenia do projektu wyraziła Łotwa.

Przeczytaj: Norwegia przyłączy się do inicjatywy dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej

Czytaj także: Łotwa przekaże Ukrainie systemy obrony powietrznej typu C-RAM

Portal „Ukraińska Prawda” przypomina, że w połowie kwietnia br. niemiecki rząd uruchomił inicjatywę na rzecz wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. Chodzi o znalezienie dodatkowego sprzętu i uzbrojenia, które mogłoby trafić na Ukrainę. Berlin później poinformował, że rozmawia na temat sfinansowania inicjatywy z rządami Danii i Holandii. Według nieoficjalnych informacji, niemieckie ministerstwo finansów zatwierdziło dodatkowe 3,8 mld euro dla Ukrainy. Już wcześniej Berlin ogłosił pakiet wsparcia dla strony ukraińskiej w wysokości 7,1 mld euro. Ponadto, jeszcze w ubiegłym miesiącu Belgia oświadczyła, że przekaże na niemiecką inicjatywę 200 mln euro. Z kolei w maju Kanada obiecała ponad 55 mln dolarów.

Podczas poniedziałkowego, 22. spotkania Grupy Kontaktowej Ukrainy ds. Obrony, sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że nadszedł „moment wyzwania”. W ten sposób odniósł się do faktu rozpoczęcia przez Rosję ofensywy na wschodzie Ukrainy, która obecnie koncentruje się głównie na obwodzie charkowskim. Zaznaczył też, że Rosja kontynuuje intensywne bombardowania ukraińskich miast.

pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply