Unia Europejska przygotowuje się do zaostrzenia sankcji wobec Białorusi. Według Financial Times nowe sankcje będą miały na celu zamknięcie luk prawnych, które Rosja wykorzystuje do obchodzenia ograniczeń.

UE planuje rozszerzyć sankcje wobec białoruskiego państwa, ponieważ Rosja wykorzystuje Białoruś do omijania sankcji – informuje w czwartek Financial Times. Jak podaje portal Rosja przy pomocy Mińska importuje luksusowe samochody i towary z najwyższej półki.

Według projektu, do którego dotarł Financial Times, nowe ograniczenia omawiane przez państwa członkowskie UE mają na celu „minimalizację ryzyka obejścia”.

Nowe sankcje zakażą eksportu na Białoruś i przez Białoruś technologii i towarów, które mogą zostać wykorzystane do celów wojskowych, a także skroplonego gazu ziemnego. UE przestanie także importować diamenty z Białorusi.

W przypadku przyjęcia nowych sankcji ich główny nacisk zostanie położony na ograniczenie przepływu sprzedaży luksusowych samochodów na Białoruś, które następnie kierowane są do Rosji.

Miesięczny napływ pojazdów i części na Białoruś z krajów UE wzrósł z 50 mln dolarów w styczniu 2022 r. do 268 mln dolarów w styczniu 2024 r. Największy wzrost eksportu zanotowano w najdroższych kategoriach samochodów, czyli tych objętych unijnymi sankcjami przeciwko Rosji.

Celnicy z krajów UE uważają, że białoruskie firmy stały się kluczowym elementem rosyjskich sieci przemytniczych. Według „Financial Times” pomimo sankcji luksusowe samochody, takie jak Rolls-Royce i Maybach, są nadal importowane do Rosji i docierają do Rosji w ciągu kilku miesięcy od wyprodukowania.

Putin złoży 23 maja oficjalną wizytę na Białorusi, a wieczorem tego dnia spotka się w Mińsku z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. „Dziś wieczorem spodziewamy się kontaktów prezydenta Putina z prezydentem Łukaszenką w Mińsku, gdzie prezydent Putin przybędzie z oficjalną wizytą” – powiedział rzecznik Kremla.

Według służby prasowej Kremla Putin uda się z wizytą na Białoruś w dniach 23-24 maja na zaproszenie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

„W trakcie rozmów planowane jest omówienie aktualnych zagadnień dalszego rozwoju rosyjsko-białoruskich stosunków strategicznego partnerstwa i sojuszu, stanu i perspektyw współpracy integracyjnej w ramach Państwa Związkowego, a także kluczowych tematów agendy międzynarodowej” – napisano w oświadczeniu.

Kresy.pl/FT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply