W rozmowie z reporterem RMF FM John Kirby z Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA przyznał, że Stany Zjednoczone nie prowadzą rozmów z Polską o programie Nuclear Sharing.

W opublikowanym w poniedziałek komentarzu przedstawiciel Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, John Kirby, odniósł się do pytania korespondenta RMF FM, czy Waszyngton prowadzi z Polską jakieś rozmowy na temat włączenia naszego państwa do programu Nuclear Sharing. Dotyczy on rozmieszczenia amerykańskiej taktycznej broni jądrowej w państwach sojuszniczych, głównie w Europie, które nie posiadają własnych głowic atomowych.

Kirby oświadczył, że „nie ma nic do powiedzenia” w tym temacie. „Nie rozmawiamy o takich rzeczach i nie mam dziś do omówienia żadnych zmian w polityce” – powiedział.

„Polska jest kluczowym sojusznikiem, wykazała się niesamowitym wsparciem dla Ukrainy i jestem wdzięczny za jej przywództwo, wdzięczny za wszystko, co robi, za zajmowanie się Ukraińcami na polskiej ziemi. Nie możemy się doczekać, by kontynuować tę bliską relację” – dodał czołowy urzędnik Narodowej Rady Bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda oświadczył w kwietniowym wywiadzie dla Faktu, że rozmawiał z Donaldem Trumpem na temat rozmieszczenia na terytorium Polski amerykańskiej broni atomowej. “Nie ukrywam, że pytany o to, zgłosiłem naszą gotowość. Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje okręg królewiecki. Ostatnio relokuje swoją broń nuklearną na Białoruś” – powiedział prezydent. Wyraził w wywiadzie opinię, że decyzja o rozmieszczeniu amerykańskiej broni atomowej w Polsce w ramach programu Nuclear Sharing wzmocniłaby nasze bezpieczeństwo.

Dodajmy, że prezydent powtórzył swoje stanowisko w wywiadzie dla kanadyjskiej stacji telewizyjnej CTV News. Natomiast znane amerykańskie serwisy „Politico” i „The Hill” w oparciu o słowa Andrzeja Dudy napisały, że program Nuclear Sharing to temat rozmów polsko-amerykańskich.

Wypowiedzi prezydenta skrytykował szef MSZ Radosław Sikorski. „Ja już prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce” – powiedział. Dodał, że z jego wiedzy wynika, iż „zostało już przekazane poprzedniemu rządowi i panu prezydentowi, że ten pomysł nie wchodzi w grę”. „Więc nie rozumiem, o co chodzi” – skomentował Sikorski.

Do słów prezydenta odniósł się premier Donald Tusk. “Chciałbym, aby ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że tego chcemy” – powiedział. W odpowiedzi Andrzej Duda zadeklarował, że będzie kontynuował rozmowy z premierem o ulokowaniu w Polsce amerykańskiej broni atomowej.

Przypomnijmy, że od jesieni 2009 roku w ramach Nuclear Sharing amerykańska taktyczna broń jądrowa jest rozmieszczona na terytorium: Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji. Kraje powinny posiadać samoloty odpowiednie do ewentualnego użycia takiej broni, jak np. myśliwce Tornado czy F-35.

RMF FM / X / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply