U.S. European Command (USEUCOM) poinformowało 11 września, że trzy bombowce strategiczne B-1 Lancer z rezerwy USAF z Teksasu wykonały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Wschodniosyberyjskim misję Bomber Task Force (BTF). Po jej zakończeniu samoloty wylądowały w bazie lotniczej Eielson na Alasce, skąd wyruszą następnie do Europy.

Natychmiast po misji w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Wschodniosyberyjskim samoloty i załogi zostały rozmieszczone w bazie sił powietrznych Eielson w pobliżu Fairbanks na Alasce – czytamy w komunikacie dowództwa. Podkreślono, że maszyny przygotowują się do planowanego od dawna rozmieszczenia w Europie.

Opisywane jednostki należą do 345 Dywizjonu Bombowego, który stacjonuje w bazie lotniczej Dyess w Abilene w Teksasie. Wykonywały misję w najdalej wysuniętym na wschód rejonie USEUCOM. Misja była prowadzona na dystansie 4300 mil morskich. Jej czas wynosił 14 godzin.

Dowództwo podkreśliło, że celem misji było pokazanie, iż “amerykańskie bombowce strategiczne są w stanie w każdej chwili wesprzeć każdą misję w dowolnym miejscu na świecie”.

Samoloty mają w najbliższym czasie znaleźć się w zachodnim rejonie odpowiedzialności USEUCOM. Udadzą się tam w celu wsparcia sześciu bombowców strategicznych B-52 Stratofortress, które stacjonują w bazie lotniczej RAF Fairford w Anglii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rosyjskie odrzutowce przechwyciły amerykańskie bombowce B-52 nad Morzem Czarnym

W poniedziałek przez przestrzeń powietrzną Ukrainy ponownie przeleciały bombowce strategiczne B-52 amerykańskich sił powietrznych. Dowództwo ukraińskiego lotnictwa powiadomiło, że takie loty będą odbywać się regularnie.

Strona rosyjska poinformowała tego samego dnia, że dwa rosyjskie myśliwce zostały wysłane, aby przechwycić trzy amerykańskie bombowce strategiczne B-52 zbliżające się do rosyjskiej granicy nad Morzem Czarnym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że podobnego przelotu z bazy w Fairford trzy B-52 dokonały w piątek 4 września br. Maszyny przeleciały nad Polską, a po przekroczeniu ukraińskiej granicy powietrznej skierowały się w okolice Półwyspu Krymskiego. Nad Ukrainą były eskortowane przez myśliwce Su-27 i MiG-29 z brygady lotnictwa taktycznego Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Pod koniec sierpnia w ramach misji Allied Sky, amerykańskie bombowce strategiczne B-52H wykonały przelot nad 30 krajami członkowskimi NATO. Towarzyszyły im m.in. polskie F-16.

eucom.mil / stripes.com / tass.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply