Holandia dostarczy Ukrainie trzy wyrzutnie i stację radarową dla systemu Patriot – poinformował o tym na X  premier Holandii Mark Rutte.

Jak poinformował we wtorek premier Holandii Mark Rutte, Holandia dostarczy Ukrainie trzy wyrzutnie i stację radarową dla systemu Patriot.

Jego oświadczenie padło podczas szczytu w sprawie odbudowy Ukrainy, który odbył się w Berlinie. Holandia przekazuje nowy pakiet o wartości 138 mln euro na kluczowe naprawy infrastruktury energetycznej, pomoc humanitarną i inicjatywy przedsiębiorstw w zakresie odbudowy.

„Ale odbudowa nie ma większego sensu bez silnych sił zbrojnych. Będziemy więc nadal zapewniać wsparcie wojskowe. Z partnerami międzynarodowymi rozmawiamy o dostawie systemu Patriot na Ukrainę. Holandia udostępniła w tym celu radar i trzy systemy startowe” – stwierdził Mark Rutte.

Zapowiedział także zwiększenie wsparcia dla Ukrainy:

„Zwiększamy nasze wsparcie, aby wzmocnić gospodarkę i społeczeństwo Ukrainy oraz zapewnić, że będzie ona w stanie w dalszym ciągu przeciwstawiać się agresji Rosji”.

Prezydent Biden zatwierdził rozmieszczenie na Ukrainie kolejnego systemu rakietowego Patriot. New York Times powołując się na amerykańskich urzędników informuje, że prezydent podjął decyzję w zeszłym tygodniu po serii spotkań na wysokim szczeblu i po wewnętrznej debacie na temat tego, w jaki sposób zaspokoić pilne potrzeby Ukrainy w zakresie wzmocnionej obrony powietrznej bez narażania na szwank gotowości bojowej USA.

Nowe Patrioty będą pochodziły z Polski, gdzie chroniły przebywające na terenie kraju rotacyjne amerykańskie wojsko. System przeciwlotniczy może zostać wdrożony na Ukrainie w ciągu najbliższych kilku dni, w zależności od niezbędnych prac konserwacyjnych i modyfikacji, informuje New York Times.

W kwietniu kanclerz Niemiec Olaf Scholz, po nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, powiedział, że przywódcy krajów członkowskich UE planują wysłać Ukrainie siedem dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot. Wśród nich będzie jeden, który niedawno Niemcy obiecali Ukraińcom.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply