Wielka Brytania poszła w ślady Stanów Zjednoczonych i również obłożyła sankcjami kluczowe instytucje rosyjskiego rynku finansowego.

Wielka Brytania umieściła Moskiewską Giełdę, Krajowe Centrum Rozliczeniowe (NCC) i Krajowy Depozyt Rozliczeniowy (NSD) na liście sankcyjnej, jak stwierdził w oświadczeniu Urząd ds. Wdrażania Sankcji Finansowych (OFSI), brytyjski organ regulacyjny odpowiedzialny za stosowanie tego rodzaju represaliów, zrelacjonowała w czwartek agencja inforacyjna Interfax.

Pod sankcjami znalazł się również osobiście prezes zarządu moskiewskiej giełdy Jurij Denisow. Wielka Brytania umieściła na liście sankcyjnej także giełdę petersburską – SPB.

Jak informowaliśmy w środę, władze USA zdecydowały wcześniej o nałożeniu sankcji na trzy kluczowe instytucje rosyjskiego rynku finansowego. Ograniczenie operacji z Moskiewską Giełdą, NSD i NCC ma nastąpić do 13 sierpnia bieżącego roku. Kolejna licencja wydana przez  Office of Foreign Assets Control (OFAC) wyznacza podobny termin pozbycie się papierów wartościowych notowanych w ramach rosyjskiego rynku finansowego. 

Jak podała moskiewska giełda, w związku z amerykańskimi sankcjami od 13 czerwca handel dolarem i euro zostanie wstrzymany.

Szefowa banku centralnego Federacji Rosyjskiej Elwira Nabiullina powiedziała w grudniu, że rynek pozagiełdowy stanowi ponad połowę obrotu walutowego w Federacji Rosyjskiej, a jeśli z powodu sankcji handel walutowy stanie się technicznie niemożliwy nie będzie to miało istotnego wpływu na kurs rubla, przytoczył Interfax.

„Jeśli chodzi o ustalanie kursu, to w zeszłym roku, rozumiejąc różne rodzaje ryzyka sankcyjnego, wydaliśmy instrukcję, w której wyjaśnialiśmy, w jaki sposób kurs będzie ustalany na podstawie danych o obrocie pozagiełdowym, w tym z wykorzystaniem sprawozdawczości bankowej” – twierdziła w jednym z wywiadów szefowa Banku Rosji.

Giełda Moskiewska powstała 19 grudnia 2011 roku z połączenia dwóch największych dotychczas moskiewskich giełd, Moskiewskiej Międzybankowej Giełdy Walutowej (MICEX) i Russian Trading System. Na koniec 2023 roku łączny wolumen obrotu na platformach MOEX sięgnął 1,3 biliarda rubli (około 14 bilionów dolarów).

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply