Ruch jemeńskich szyitów-zajdytów po raz pierwszy użył zdalnego aparatu pływającego do przeprowadzenia kolejnego ataku na Morzu Czerwonym.

Ansarullah przekazał, że służący do przewozu węgla statek Tutor został poważnie uszkodzony i narażony jest na zatonięcie po tym, jak został on zaatakowany przy pomocy pocisków rakietowych i bezzałogowego aparatu pływającego, przytoczyła w czwartek Al Jazeera. Statek został trafiony w punkcie Morza Czerwonego znajdującym się około 126 km na południowy zachód od jemeńskiego portu Hudajda – poinformowała w środę firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim, Ambrey.

Atak potwierdziło Dowództwo Centralne Sił Zbrojnych USA (CENTCOM), które przekazało, iż “uderzenie spowodowało poważne zalanie i uszkodzenia maszynowni”. Brytyjskie Maritime Trade Operations, które pełni funkcję pośrednika między operatorami statków a siłami zbrojnymi i siłami bezpieczeństwa, oświadczyło w środę, że pływający pod banderą Liberii, ale należący do spółki zarejestrowanej w Grecji statek Tutor nabierał wody i przestał być sterowny po uszkodzeniu maszynowni.

Brytyjska instytucja potwierdziła, że mały aparat białego kolotu zderzył się z rufą statku, a jednocześnie „nieznany pocisk powietrzny” również uderzył w statek.

Tutor ” zostadwukrotnie trafiony z powietrza i morza. Nie ma doniesień o obrażeniach” – powiedział grecki urzędnik, zastrzegając sobie anonimowość. Powiedzieli, że Tutor był w trakcie rejsu do Indii. Według danych London Stock Exchange Group statek przebywał w porcie Ust-Ługa w Rosji 18 maja i wyładowano go w Port Said w Egipcie 9 czerwca. Kolejnym zaplanowanym w ramach rejsu portem była jordańska Akaba.

W środę Ansarullah oświadczył oświadczyli, że przeprowadził także dwie wspólne operacje wojskowe we współpracy z Islamskim Ruchem, grupą zbrojną wspieraną przez Iran, których celem były izraelskie miasta Aszdod i Hajfa. Izraelczycy potwierdzili, że ataki miały miejsce.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku bojownicy Ansarullahu przechwycili na Morzu Czerwonym powiązany z Izraelem statek handlowy Galaxy Leader, co było sygnałem wdrożenia nowej strategii walki z wrogami. Następnie jego bojownicy zajęli tankowiec Central Park. Ta druga jednostka została jednak odbita przez okręt amerykańskiej marynarki wojennej. Taktyka taka miała uderzać w interesy Izraela i jego zachodnich sprzymierzeńców w ramach wsparcia jakiego Jemeńczycy postanowili otwarcie udzielić walczącemu z Izraelem palestyńskiemu Hamasowi.

Na początku grudnia nieskutecznie zaatakowany został amerykański okręt wojenny USS Carney i dwa statki handlowe Unity Explorer i Number Nine płynące po Morzu Czerwonym. Do ataku użyto rakiety i dronu, a Huti wzięli odpowiedzialność za jego przeprowadzenie. Celem ataku była także francuska korweta Languedoc. Celem ataków Ansarullahu stał się norweski tankowiec. 19 grudnia zaatakowany statek po raz pierwszy został uszkodzony tak poważnie, że zatonął. W marcu doszło do pierwszych ofiar ludzkich ataku Jemeńczyków na statek.

Waszyngton potwierdził zestrzelenie ze strony Ansarullahu, które miało miejsce w listopadzie. Kolejny MQ-9 Reaper został zniszczony przez Jemeńczyków w lutym.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła 19 lutego decyzję o rozpoczęciu operacji sił morskich państw UE Aspides na wodach Bliskiego Wschodu, które mają odpierać ataki Jemeńczyków.

aljazeera.com/english.almayadeen.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply