Rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym przybędzie do stołecznego portu Kuby w ramach zespołu jednostek obejmującego jeszcze trzy rosyjskie okręty.

Od 12 do 17 czerwca w procie Hawany zatrzymają się cztery rosyjskie okręty wojenne. Kuba zapewniła, że ​​na statkach nie będzie broni nuklearnej, a ich pobyt nie stanowi zagrożenia dla regionu, podał w czwartek portal RBK. Rosyjska telewizja powołuje się na informacje przekazane przez kubańskie Ministerstwo Sił Rewolucyjnych Kuby.

W skład grupy płynącej w stronę Kuby wchodzą cztery rosyjskie jednostki – fregata Admirał Gorszkow, atomowy okręt podwodny Kazań, tankowiec Akadiemik Paszyn i holownik ratowniczy Nikołaj Czikier.

„Ta wizyta wpisuje się w historyczne przyjaźne stosunki między Kubą a Federacją Rosyjską i jest ściśle zgodna z normami międzynarodowymi, których Kuba jest stroną. Żaden ze statków nie ma broni nuklearnej.

Podczas wizyty załogi rosyjskich okrętów spotkają się z dowódcą kubańskiej marynarki wojennej i gubernatorem Hawany. Odwiedzą także „miejsca o znaczeniu historycznym i kulturowym” – można przeczytać w oświadczeniu kubańskiego resortu obrony przytoczonym przez RBK.

Po przybyciu do portu w Hawanie jeden z rosyjskich okrętów wystrzeli 21 salw honorowych, na co odpowie bateria artylerii Kubańskich Rewolucyjnych Sił Zbrojnych z twierdzy San Carlos de la Cabana.

Służba prasowa rosyjskiego Ministerstwa Obrony poinformowała o wyruszeniu w długą podróż w połowie maja oddziału okrętów Floty Północnej pod dowództwem fregaty Admirał Gorszkow. „Głównymi celami rejsu jest zademonstrowanie flagi i zapewnienie obecności marynarki wojennej w ważnych operacyjnie obszarach strefy dalekiego oceanu” – podało wówczas rosyjskie ministerstwo.

Czytaj także: Chiny, Iran i Rosja rozpoczęły wspólne manewry w Zatoce Omańskiej

rbc.ru/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply