Okręty marynarek wojennych Chin, Iranu i Rosji rozpoczęły wspólne ćwiczenia morskie na wodach Oceanu Indyjskiego, w Zatoce Omańskiej.

W środę na wodach Zatoki Omańskiej rozpoczęły się wspólne ćwiczenia morskie okrętów marynarek wojennych Chin, Iranu i Rosji, pod kryptonimem Security Belt-2023 (Pas Bezpieczeństwa-2023).

Poinformowało o tym oficjalnie m.in. chińskie ministerstwo obrony. Jak podano, tegoroczne manewry są rozwinięciem dwóch wcześniejszych ćwiczeń, przeprowadzonych przez te trzy państwa w 2019 i w 2022 roku.

W programie ćwiczeń, które potrwają do niedzieli 19 marca, przewidziano m.in. poszukiwanie z powietrza oraz ratownictwo morskie.

„Ćwiczenia Security Belt-2023 ułatwią pogłębienie praktycznej współpracy między marynarkami wojennymi państw uczestniczących, jeszcze bardziej demonstrując ich chęć i zdolność do wspólnej ochrony bezpieczeństwa morskiego, aktywnego budowania społeczności morskiej ze wspólnie dzieloną przyszłością oraz nadania pozytywnego rozmachu pokoju i stabilności w regionie” – czytamy w oficjalnym komunikacie strony chińskiej.

Ze strony Chin, w ćwiczeniach uczestniczy m.in. nowoczesny niszczyciel rakietowy Nanning typu 052DL, przyjęty do służby w 2021 roku.

Irańskie media informują, że w ćwiczeniach mają wziąć udział jednostki sił morskich i powietrznych marynarki wojennej Iranu oraz marynarki Korpusu Strażników Rewolucji. Przypomniano też, że w przeszłości Iran przeprowadzał już z Rosjanami i Chińczykami wspólne manewry morskie, w tym w zakresie zwalczania piractwa i terroryzmu morskiego.

Przypomnijmy, że jesienią 2021 roku Rosja i Chiny przeprowadziły wspólne manewry morskie na Morzu Japońskim.

Czytaj także: USA przyznają, że Chiny posiadają więcej okrętów wojennych

presstv.ir / mod.gov.cn / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply