Rosyjska i chińska marynarka wojenna rozpoczęły manewry morskie Joint Sea 2021 na Morzu Japońskim, przekazała agencja prasowa Tass w czwartek powołując się na biuro prasowe rosyjskiej Floty Pacyfiku.

Jak przekazała agencja prasowa Tass w czwartek powołując się na biuro prasowe rosyjskiej Floty Pacyfiku, rosyjska i chińska marynarka wojenna rozpoczęły manewry morskie Joint Sea 2021 na Morzu Japońskim.

„W dniach 14-17 października na Morzu Japońskim odbywają się rosyjsko-chińskie ćwiczenia morskie Joint Sea 2021” – podało biuro prasowe.

Rosyjska marynarka wojenna jest reprezentowana w ćwiczeniach przez duży okręt przeciw okrętom podwodnym “Admirał Pantelejew”, korwety Projektu 20380 Bohater Federacji Rosyjskiej “Aldar Cydenzhapov” i “Gromkij”, dwa trałowce typu przybrzeżnego, okręt podwodny Projektu 877, łódź rakietową oraz holownik ratowniczy.

Chińskie okręty wojenne biorące udział w manewrach morskich to między innymi niszczyciele Kunming i Nanchang, korwety Qinzhou i Luzhou, a także okręt podwodny z silnikiem diesla, statek zaopatrzeniowy i statek ratunkowy. Jak poinformowało biuro prasowe, 13 października grupa chińskich okrętów wojennych dotarła do miejsca zakotwiczenia w Zatoce Piotra Wielkiego.

W ćwiczeniach zaangażowanych jest również 12 samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego Floty Pacyfiku i chińskiej marynarki wojennej.

W trakcie wspólnych manewrów załogi okrętów z obu krajów będą ćwiczyć wspólne manewrowanie taktyczne i przeciwminowe dla grup marynarki wojennej, a także prowadzić ostrzał artyleryjski do celów morskich, tropić i blokować w wyznaczonym obszarze okręt podwodny fikcyjnego przeciwnika, podało biuro prasowe.

Zobacz też: Wspólne manewry lotnicze Rosji i Serbii

Chociaż takie ćwiczenia odbywały się już wcześniej, raporty mówią, że jest to pierwszy raz, kiedy Chiny wysłały samoloty do zwalczania okrętów podwodnych i niszczyciele o wyporności ponad 10 000 ton na ćwiczenia za granicą. Chiny i Rosja są zjednoczone w przeciwstawianiu się dominującym wpływom USA w sprawach globalnych i były ostrymi krytykami potknięć w polityce zagranicznej Waszyngtonu w Afganistanie.

Pekin mocno skrytykował ogłoszoną w zeszłym miesiącu umowę z Australią na zakup floty ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym zbudowanych z wykorzystaniem amerykańskiej technologii, która jest w dużej mierze postrzegana jako odpowiedź na znacznie ulepszone zdolności chińskiej marynarki wojennej.

Zobacz też: Setki chińskich okrętów na spornych wodach

Jak poinformowało kilka dni temu dowództwo amerykańskiej Floty Pacyfiku, dwie grupy uderzeniowe lotniskowców USA USS Ronald Reagan i USS Carl Vinson połączyły siły z brytyjską grupą uderzeniową lotniskowca HMS Queen Elizabeth i zgrupowaniem japońskich okrętów wojennych na czele z japońskim okrętem lotniczym-śmigłowcowcem klasy Hyuga, JS Ise. Wszystkie jednostki biorą udział w wielkich manewrach na Morzu Filipińskim w okolicach Okinawy.

Łącznie, w ćwiczeniach uczestniczy ponad 15 tys. marynarzy z sześciu państw: USA, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Niderlandów, Kanady i Nowej Zelandii. Jak podano, pokazuje to zdolność US Navy do bliskiej współpracy w ramach sieci sojuszniczej i partnerskiej, we wsparciu dla wolności i otwartości Indo-Pacyfiku.

Kresy.pl/AP/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply