Holenderski sąd orzekł w środę, że w latach 2010-2020 Facebook naruszał prywatność holenderskich użytkowników. Zdaniem sądu amerykańska firma niezgodnie z prawem przetwarzała dane osobowe, wykorzystując je m.in. w celach reklamowych – podaje agencja Reuters.

W uzasadnieniu wyroku sądu w Amsterdamie wskazano, że „dane osobowe były przetwarzane w celach reklamowych, choć w tym przypadku jest to niedozwolone”. „Dane osobowe zostały przekazane stronom trzecim bez poinformowania użytkowników Facebooka i bez podstawy prawnej” – dodano. Zdaniem sądu udostępniono nie tylko dane osobowe samych użytkowników, ale także dane osobowe ich znajomych.

Wyrok sądu dotyczy Meta Platforms Ireland, ponieważ to filia firmy, która nadzoruje przetwarzanie danych holenderskich użytkowników.

Sprawa została skierowana do sądu przez Fundację Ochrony Danych Osobowych (DPS). „Uważamy, że jest to bardzo silny sygnał nie tylko dla Facebooka, ale dla wszystkich firm, które bezprawnie wykorzystują dane swoich użytkowników” – oświadczył rzecznik fundacji po ogłoszeniu wyroku. Podkreślił, że DPS oczekuje teraz rozmów z Facebookiem w celu zawarcia ugody dotyczącej odszkodowań dla użytkowników za lata naruszania prywatności.

Zobacz także: Meta wprowadza płatną weryfikację konta na Facebooku i Instagramie

Także Gerard Spierenburg, rzecznik holenderskiego Stowarzyszenia Konsumentów wyraził zadowolenie z decyzji sądu.

Portal NOS informuje, że Meta, firma macierzysta Facebooka, planuje odwołać się od środowego orzeczenia.

Zobacz także: Francja wprowadza zakaz mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 13 lat

reuters.com / nos.nl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz