Pakistan złożył wniosek by Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zajęła się sprawą spornego regionu. Został on poparty przez Chiny.

Pakistan chce pilnego rozpatrzenia przez RB ONZ sytuacji w Kaszmirze gdzie Indie zniosły autonomię, zarządziły dyslokację sił wojskowych, blokadę oraz doszło to aresztowań miejscowych działaczy społeczno-politycznych. Jak twierdzi portal Onet, do wniosku przychylił się już przedstawiciel Chińskiej Republiki Ludowej, która jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa.

Wnioskowi Pakistanu sprzeciwia się Francja. Paryż chce aby wniosek ten był omawiany w zwykłym trybie w czasie jednego z dwóch przyszłotygodniowych posiedzeń Rady i to w części „inne”, bowiem posiedzenia te mają już swoje tematy. 20 sierpnia zorganizowana będzie debata poruszająca kwestie sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, aa 22 sierpnia planowane jest nieformalne spotkanie Rady poświęcone bezpieczeństwu osób należących do mniejszości religijnych.

Wniosek wpłynął do polskiego przedstawiciela przy ONZ Joanny Wroneckiej, bowiem w bieżącym miesiącu to właśnie Polska sprawuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa, w której obecnie zasiada jako członek niestały.

Kaszmir jest przedmiotem sporu między Indiami a Pakistanem od 1947 roku. Sąsiadujące państwa stoczyły trzy wojny o region, stale dochodzi do przypadków wymiany ognia na linii rozgraniczenia. W lutym bieżącego roku doszło do zbrojnej eskalacji między dwoma państwami po zamachach dokonanych w Kaszmirze przez wspieranych przez Pakistan bojowników. Indie przeprowadziły w odwecie naloty na ich bazy w sąsiednim państwie, w trakcie których doszło do walk między pilotami hinduskimi i pakistańskimi. 6 sierpnia władze Indii zadecydowały o likwidacji autonomii Kaszmiru, co oznacza między innymi uchylenie przepisów niedopuszczających do kolonizacji tego obszaru przez przybyszów z innych regionów.

onet.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz