Prezydent Indii Ram Nath Kovind wydał dekret wykreślający artykuł 370 z konstytucji Indii. Gwarantował on autonomię zamieszkanemu przez muzułmanów Kaszmirowi.

Indyjski parlament podjął w poniedziałek decyzję o podziale Kaszmiru na dwie administracyjne jednostki, które będą zarządzane bezpośrednio ze stolicy kraju jak podaje “Rzeczpospolita” lub z których tylko jedna będzie dysponować samorządem, jak twierdzi “New York Times”. Jak zaznaczył indyjski minister spraw wewnętrznych Amit Shah w obu prowincjach będzie obowiązywać całość indyjskiego prawodawstwa. Oznacza to między innymi zniesienie dotychczasowego zakazu nabywania nieruchomości w Kaszmirze przez osoby z innych terenów Indii. Politycy rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) przekonują, że pozwoli to na lepsze zarządzanie tymi obszarami i polepszenie sytuacji ekonomicznej ich mieszkańców.

Władze Indii przyznały przyłączonej do ich terytorium części Kaszmiru autonomię w 1949 r. ponieważ większość jego ludności stanowili muzułmanie. Wielu z nich sympatyzuje z Pakistanem, który nie uznał włączenia części Kaszmiru w skład terytorium swojego południowego sąsiada. “Jako strona tego międzynarodowego sporu, Pakistan skorzysta z wszystkich możliwych opcji, by przeciwdziałać tym nielegalnym krokom” – tak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Pakistanu zareagowało na likwidację autonomii spornego regionu. “Rzeczpospolita” podaje, że we wtorek ma odbyć się posiedzenie najwyższych pakistańskich wojskowych.

Według “New York Times” do Kaszmiru wysłane zostały dodatkowe oddziały indyjskiej armii. W ciągu ostatnich dwóch tygodni przerzucono “kilkadziesiąt tysięcy” żołnierzy. Władze zablokowały w regionie sieć telefoniczną, sieć telefonii komórkowej oraz internet. Amerykański dziennik pisze o aresztowaniach miejscowych polityków, między innymi byłego szefa rządu regionalnego Mehbooby Muftiego.

Kaszmir jest przedmiotem sporu między Indiami a Pakistanem od 1947 roku. Sąsiadujące państwa stoczyły trzy wojny o region, stale dochodzi do przypadków wymiany ognia na linii rozgraniczenia. W lutym bieżącego roku doszło do zbrojnej eskalacji między dwoma państwami po zamachach dokonanych w Kaszmirze przez wspieranych przez Pakistan bojowników. Indie przeprowadziły w odwecie naloty na ich bazy w sąsiednim państwie, w trakcie których doszło do walk między pilotami hinduskimi i pakistańskimi.

rp.pl/nytimes.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply