W rankingu Global Best to Invest 2019 Polska po raz kolejny znalazła się na piątym miejscu pod względem liczby przyciągniętych Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych.
Dane zebrane przez firmę Conway Analytics na potrzeby rankingu Global Best to Invest 2019 przytacza portal 300polityka.pl. Zgodnie z tymi danymi, zagraniczne przedsiębiorstwa przeprowadziły w Polsce 163 bezpośrednie inwestycje. Dało to Polsce 5 miejsce na świecie, tak jak w zeszłorocznej edycji Global Best to Inwest. W 2017 r. Polska była jeszcze na 6 miejscu.
Mimo, że Polska utrzymała to samo miejsce w rankingu, to liczba zrealizowanych przez zagraniczne podmioty projektów inwestycyjnych zwiększyła się do 163, w porównaniu do 140 zrealizowanych w roku 2017.
Conway Analytics ujął w swojej statystyce tylko te inwestycje, których wartość sięgała co najmniej 1 mln dolarów, tworzyły co najmniej 20 nowych miejsc pracy i prowadziły do zagospodarowania na potrzeby aktywności ekonomicznej co najmniej 1860 m kw.
Najwięcej tego typu inwestycji przyciągnęły w zeszłym roku Chiny – 856. Prawie dwukrotnie mniej inwestycji przyciągnęły Niemcy – 482. Niewiele mniej – 417 projektów inwestycyjnych, zrealizowano w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii. Na czwartym miejscu, przed Polską, znalazły się jeszcze Indie, gdzie zagraniczne przedsiębiorstwa zainwestowały w 387 projektów inwestycyjnych.
W pierwszej dziesiątce, za Polską znalazły się Holandia – 146 zrealizowanych inwestycji, Meksyk – 144, Australia – 121, Irlandia – 84 i Węgry – 80. Jeśli jednak przeliczyć wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych na jednego mieszkańca okazuje się, że Węgrzy przodują w Europie Środkowowschodniej. Pod względem BIZ per capita Polska okazuje się być na ostatnim miejscu w regionie (75 dol. na jednego mieszkańca naszego kraju). Przegrywamy z Węgrami także pod względem wartości przyciągniętych inwestycji zagranicznych – 163 projekty w Polsce zaangażowały kapitał o wartości 3 mld dol., podczas gdy 80 inwestycji na Węgrzech miało łączną wartość 4,4 mld dol.
Ranking wskazuje jednak na gwałtowny spadek liczny inwestycji zagranicznych w Europie jako całości. W zeszłym roku zrealizowano w niej inwestycje o łącznej wartości około 100 mld dol. Oznacza to spadek o 73%. Firma łączy to wycofywaniem kapitału z Europy przez formy amerykańskie.
Czytaj także: Znaczny wzrost inwestycji zagranicznych w Kirgistanie
300gospodarka.pl/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!