Premier Kirgistanu pochwalił się, że w zeszłym roku wartość inwestycji zagranicznych wzrosła w tej środkowo-azjatyckiej republice prawie o 40%.

Słowa premiera Kirgistanu Muchammetkałyja Abułgazijewa, wygłoszone w czasie posiedzenia gabinetu podała jego służba prasowa a za nią agencja informacyjna Fergana. Według szefa rządu łączna wartość inwestycji zagranicznych w Kirgistanie wyniosła w zeszłym roku 852 mln dolarów, co oznacza, że w stosunku do roku 2017 zwiększyła się o 38,1%.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według Abułgazijewa w pierwszym kwartale bieżącego roku trend szybkiego wzrostu inwestycji zagranicznych został utrzymany. W okresie styczeń-marzec 2019 łączna wartości środków zainwestowanych przez zagraniczne podmioty wyniosła 177 mln dolarów. Oznacza to wzrost aż o 49% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jednocześnie o 37% zmniejszył się poziom środków finansowych wycofywanych z Kirgistanu przez cudzoziemskich właścicieli.

Premier Abułgazijew zaznaczył, że Kirgistan utrzymuje wzrost inwestycji zagranicznych nawet w kontekście globalnego słabnięcia tego rodzaju przepływów finansowych. Jak twierdził, łączna wartość inwestycji zagranicznych na świecie spadła w 2018 r. o 13%.

Szef rządu wskazywał też na posunięcia swojego gabinetu, które sprzyjały inwestorom. Wymienił wśród nich na wprowadzone z początkiem roku dwuletnie moratorium na urzędnicze kontrole w przedsiębiorstwach, uchwalenie koncepcji centrów obsługi przedsiębiorców, ustanowienie stref obniżonych podatków w 20 miastach. Obecnie trwa opracowywanie nowych przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Kirgistan jest członkiem Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego do którego dołączył w 2015 roku, ale dużą rolę w gospodarce tego kraju odgrywają relacje z Chinami.

fergana.agency/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz