Ukraińska delegacja zawiesiła udział w sesji ZP Rady Europy w proteście przeciw zdjęciu sankcji z Rosji

Stała delegacja Rady Najwyższej Ukrainy w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy zawiesza swój udział w letniej sesji tego organu w proteście przeciw przywróceniu Rosji pełnego prawa uczestnictwa w pracach Zgromadzenia. Ukraińcy zrobią jedynie wyjątek dla spraw związanych z próbami pozbawienia pełnomocnictw rosyjskiej delegacji. – podała agencja Ukrinform.

O decyzji ukraińskiej delegacji poinformował we wtorek w mediach społecznościowych jej szef Wołodymyr Arjew. “Decyzją ukraińskiej delegacji jest wstrzymanie udziału w roboczej sesji ZPRE, oprócz kwestii powiązanych z pozbawieniem pełnomocnictw rosyjskiej delegacji” – napisał Arjew. Ukraiński deputowany dodał, że delegacja zwróci się do ukraińskiego parlamentu z wnioskiem o rozważenie wstrzymania udziału Ukrainy w dalszych pracach ZPRE, a także zwróci się do prezydenta Zełenskiego oraz MSZ o “natychmiastowe opracowanie jasnego stanowiska w sprawie dalszego udziału Ukrainy w organach Rady Europy”.

Jak pisaliśmy, podczas trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przegłosowano rezolucję, która pozwala delegacji Federacji Rosyjskiej na powrót na salę plenarną Zgromadzenia, umożliwiając Rosji ponowne branie udziału w obradach z pełnym prawem głosu. Rosjanom przywrócono wszelkie prawa bezwarunkowo, choć – co podkreślają ukraińskie media – nie spełnili warunków dotyczących przywrócenia Ukrainie integralności terytorialnej i suwerenności. Chodzi tu o zwrot Krymu i wycofanie się ze wspierania donbaskich separatystów. Za przyjęciem rezolucji było 118 członków zgromadzenia, 62 (w tym Ukraina) było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Zgromadzenie Parlamentarne RE zdecydowało o zawieszeniu głosu delegacji Rosji, pozbawiając ją zarazem prawa do zajmowania funkcji kierowniczych w Zgromadzeniu i do brania udziału w misjach monitoringowych RE w kwietniu 2014 roku w związku z aneksją Krymu. W 2016 roku Rosja przestała w związku z tym uczestniczyć w posiedzeniach Zgromadzenia, a rok później przestała płacić składki członkowskie, grożąc wycofaniem się z Rady.

CZYTAJ TAKŻE: Kreml komentuje decyzję przywrócenie Rosji pełnych praw w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy

Kresy.pl / Ukrinform

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply