Rosja uregulowała swój dług w Radzie Europy

Rosjanie wpłacili wszystkie składki z jakimi zalegali w Radzie Europy. Ma to związek z przywróceniem im pełnych praw członkowskich w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE.

O uregulowaniu rosyjskich długów poinformowała sekretarz generalna Rady Europy, Marija Pejčinović-Burić. „Na początku byliśmy bardzo zaniepokojeni tym, co dzieje się w zakresie finansowania, w związku z nieopłacaniem w ciągu trzech lat składek do budżetu przez jeden z największych krajów” – cytuje słowa Pejčinović-Burić agencja informacyjna RIA Nowosti – „Dzisiaj wszystkie trzyletnie zaległości i długi są spłacone”. Sekretarz Rady Europy, a jednocześnie minister spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji zadeklarowała przy tym, że chce odwiedzić Rosję by omówić „kryzysowe” kwestie, które jej zdaniem należy „uregulować”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy pozbawiło delegację rosyjską praw członkowskich w 2014 r. w reakcji na aneksję Krymu oraz wsparcie jakiego Moskwa udzieliła donbaskim separatystom. W odpowiedzi rosyjscy parlamentarzyści zawiesili swój udział w posiedzeniach Zgromadzenia. W 2017 r. Moskwa zaprzestała wpłacania składek członkowskich do budżetu organizacji.

W czasie letniej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przegłosowano rezolucję, która pozwala delegacji Federacji Rosyjskiej na powrót na salę plenarną Zgromadzenia, umożliwiając Rosji ponowne branie udziału w obradach z pełnym prawem głosu. Delegacja ukraińska opuściła wówczas prace Zgromadzenia, a wraz z nią, w geście solidarności, także delegacja polska. Stało się tak choć jeszcze w maju przywrócenie pełni praw członkowskich delegacji rosyjskiej faktycznie rekomendował Komitet Ministrów RE, w którym stanowisko takie poparł także polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Nowy skład ukraińskiej delegaci do ZG RE, wyłoniony po niedawnych wyborach parlamentarnych na Ukrainie, zapowiedział bojkotowanie jesiennej sesji Zgromadzenia. W geście solidarności z Ukraińcami część jesiennych obrad Zgromadzenia zbojkotują także polscy parlamentarzyści.

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz