Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska stała się w roku bieżącym szóstym partnerem Niemiec pod względem obrotów handlowych.

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił w środę raport “Nowe oblicze handlu Polski z Niemcami”. Według zebranych w nim danych, Polska w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku stała się szóstym pod względem wielkości obrotów handlowych partnerem Niemiec. Oznacza to, że nasz kraj wyprzedził Wielką Brytanię, która zajmowała wcześniej to miejsce.

Poza Chinami i USA, Niemcy mieli większe obroty handlowe tylko z Holandią, Francją i Włochami. Jak przytacza portal Forsal, Niemcy odgrywają w polskiej gospodarce bardzo ważną rolę gdyż są głównym dostarczycielem półproduktów i usług dla polskich eksporterów, choć analiza wartości dodanej wskazuje, że udział Niemiec jest nieco niższy niż wynika to z wyliczeń wartości obrotów brutto.

W 2018 r. polski eksport do Niemiec stanowił 28,2 proc. całego polskiego wywozu, import stanowił 22,4 proc. Nadwyżka w handlu z Niemcami wyniosła w 2018 r. 13,7 mld euro.

W lecie odnotowano w Niemczech bardzo poważny spadek produkcji przemysłowej. Nastąpiło również pogorszenie nastrojów wśród niemieckich producentów. Niemieccy analitycy uważają, że niemiecka gospodarka jest zagrożona recesją.

forsal.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply