Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska stała się w roku bieżącym szóstym partnerem Niemiec pod względem obrotów handlowych.

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił w środę raport „Nowe oblicze handlu Polski z Niemcami”. Według zebranych w nim danych, Polska w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku stała się szóstym pod względem wielkości obrotów handlowych partnerem Niemiec. Oznacza to, że nasz kraj wyprzedził Wielką Brytanię, która zajmowała wcześniej to miejsce.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Poza Chinami i USA, Niemcy mieli większe obroty handlowe tylko z Holandią, Francją i Włochami. Jak przytacza portal Forsal, Niemcy odgrywają w polskiej gospodarce bardzo ważną rolę gdyż są głównym dostarczycielem półproduktów i usług dla polskich eksporterów, choć analiza wartości dodanej wskazuje, że udział Niemiec jest nieco niższy niż wynika to z wyliczeń wartości obrotów brutto.

W 2018 r. polski eksport do Niemiec stanowił 28,2 proc. całego polskiego wywozu, import stanowił 22,4 proc. Nadwyżka w handlu z Niemcami wyniosła w 2018 r. 13,7 mld euro.

W lecie odnotowano w Niemczech bardzo poważny spadek produkcji przemysłowej. Nastąpiło również pogorszenie nastrojów wśród niemieckich producentów. Niemieccy analitycy uważają, że niemiecka gospodarka jest zagrożona recesją.

forsal.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz