Według strony portugalskiej, tego rodzaju okręty są wykorzystywane m.in. „do identyfikacji i tworzenia map obszarów, przez które przebiegają kable podmorskie”.

Portugalska marynarka wojenna poinformowała w tym tygodniu, że okręt należący do rosyjskiej floty przez pięć dni badał zachodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego. Po tym, jak w niedzielę pojawiła się informacja o pojawieniu się rosyjskiej jednostki wysłano w jej kierunku dwie portugalskie fregaty NRP Zaire oraz NRP Viana do Castelo.

 

Portugalczycy zaznaczają, że ruchy rosyjskiego okrętu były monitorowane przez centrum operacji morskich armii (COM) oraz dwie wspomniane fregaty. Badawczy okręt Rosji przemieszczał się na „wodach znajdujących się pod jurysdykcją Portugalii” w pobliżu zachodniego wybrzeża. W czwartek obserwacja okrętu została oficjalnie zakończona.

Jak podają media, cytujące źródła w marynarce wojennej Portugalii, kręt miał pojawić się u brzegów Portugalii w sobotę.

W oświadczeniu portugalska armia oświadczyła, że „tego rodzaju okręty są wykorzystywane do zbierania danych na temat znajdujących się zasobów w wodach i na dnie morskim”, jak również „do identyfikacji i tworzenia map obszarów, przez które przebiegają kable podmorskie”.

Radio Observador przytoczyło opinie wykładowców z lizbońskiej Akademii Wojskowej , którzy nazwali jednostkę okrętem „szpiegowskim”. Zwrócili uwagę, że od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba takich statków u brzegów Półwyspu Iberyjskiego znacząco wzrosła.

Wcześniej w tym miesiącu szef sztabu generalnego portugalskiej armii, admirał Henrique Gouveia e Melo poinformował, że od stycznia tego roku u brzegów Portugalii pojawiło się w sumie 60 rosyjskich okrętów wojennych. To czterokrotnie więcej w porównaniu z 2021 r.

Czytaj także: Media: Rosyjskie “statki-widmo” przygotowują plany sabotażu na Bałtyku i Morzu Północnym

PAP / bankier.pl / theportugalnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply