Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych ostro Matteo Salvini w cięty sposób odpowiedział na krytyki przewodniczącego Komisji Europejskiej pod adresem Włoch.

Projekt budżetu przedstawiony przez rząd Włoch wywołał zdecydowaną krytykę eurokratów. Projekt budżetu zakłada 2,4% deficytu. Komisarz UE ds. ekonomicznych Pierre Moscovici określił go mianem “ładunku wybuchowego” podłożonego pod strefę euro. W podobnym tonie wypowiedział się także sam przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który stwierdził, że polityka finansowa Włoch “będzie to koniec euro”. Juncker wieszczył Włochom kryzys finansowym podobny do tego w jakim na początku dekady pogrążyła się Grecja.

Eurokraci doczekali się szybkiej i ostrej odpowiedzi włoskich polityków. Najbardziej bezpardonowo wypowiedział się znany z eurosceptycznych poglądów wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini. “Rozmawiam tylko z trzeźwymi ludźmi, którzy nie czynią nierealnych porównań” – Salvini skomentował we wtorek wypowiedzi Junckera dla telewizji LA7. Jak powiedział włoski wicepremier – “W takie dużej rodzinie nie ma dzieci pierwszej i drugiej kategorii. Jeśli ktoś w Brukseli bełkocze bo żałuje straty niepewnych i zastraszonych Włoch […] trafił na zły rząd i złego ministra”. Salvini wyraził przy tym przekonanie, że słowa eurokratów obliczone są na wywołanie zamieszania na rynkach finansowych tak aby podwyższyć koszty obsługi włoskiego zadłużenia.

W podobnym tonie wypowiada się inny włoski wicepremier Luigi Du Maio, lider drugiej partii koalicyjnej rządzącej Włochami, Ruchu 5 Gwiazd. On również uznał, że eurokraci dążą do uderzenia we włoskie finanse, a czynią tak w celu obalenia jego rządu. Zaznaczył przy tym, że czołowi urzędnicy Unii Europejskiej, tacy jak komisarz Moscovici powiązani są z obecnymi władzami Francji czy Niemiec i realizują działania wpisujące się w politykę Paryża i Berlina.

Czytaj także: “Salvini jest moim bohaterem”. Orban chwali nową politykę migracyjną Włoch

express.co.uk/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply