Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych ostro Matteo Salvini w cięty sposób odpowiedział na krytyki przewodniczącego Komisji Europejskiej pod adresem Włoch.

Projekt budżetu przedstawiony przez rząd Włoch wywołał zdecydowaną krytykę eurokratów. Projekt budżetu zakłada 2,4% deficytu. Komisarz UE ds. ekonomicznych Pierre Moscovici określił go mianem „ładunku wybuchowego” podłożonego pod strefę euro. W podobnym tonie wypowiedział się także sam przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który stwierdził, że polityka finansowa Włoch „będzie to koniec euro”. Juncker wieszczył Włochom kryzys finansowym podobny do tego w jakim na początku dekady pogrążyła się Grecja.

Eurokraci doczekali się szybkiej i ostrej odpowiedzi włoskich polityków. Najbardziej bezpardonowo wypowiedział się znany z eurosceptycznych poglądów wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini. „Rozmawiam tylko z trzeźwymi ludźmi, którzy nie czynią nierealnych porównań” – Salvini skomentował we wtorek wypowiedzi Junckera dla telewizji LA7. Jak powiedział włoski wicepremier – „W takie dużej rodzinie nie ma dzieci pierwszej i drugiej kategorii. Jeśli ktoś w Brukseli bełkocze bo żałuje straty niepewnych i zastraszonych Włoch […] trafił na zły rząd i złego ministra”. Salvini wyraził przy tym przekonanie, że słowa eurokratów obliczone są na wywołanie zamieszania na rynkach finansowych tak aby podwyższyć koszty obsługi włoskiego zadłużenia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W podobnym tonie wypowiada się inny włoski wicepremier Luigi Du Maio, lider drugiej partii koalicyjnej rządzącej Włochami, Ruchu 5 Gwiazd. On również uznał, że eurokraci dążą do uderzenia we włoskie finanse, a czynią tak w celu obalenia jego rządu. Zaznaczył przy tym, że czołowi urzędnicy Unii Europejskiej, tacy jak komisarz Moscovici powiązani są z obecnymi władzami Francji czy Niemiec i realizują działania wpisujące się w politykę Paryża i Berlina.

Czytaj także: „Salvini jest moim bohaterem”. Orban chwali nową politykę migracyjną Włoch

express.co.uk/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz