Podczas spotkania z wicepremierem i szefem MSW Włoch Matteo Salvinim, premier Węgier Viktor Orban chwalił politykę migracyjną nowego włoskiego rządu. Zapowiedział, że Budapeszt będzie wspierał wysiłki Rzymu na rzecz ochrony granic Europy.

Włoski wicepremier i szef MSW Matteo Salvini spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który przybył z wizytą do Włoch.

Premier Węgier nazwał włoskiego wicepremiera „pierwszym śródziemnomorskim politykiem, który dąży do zatrzymania migrantów”, dodając, że jego rząd wspiera te wysiłki. Nazwał też Salviniego „bohaterem” i powiedział, że ma „pewne doświadczenia”, którymi chce się z nim podzielić

Orban zaznaczył, w kontekście stosunków węgiersko-włoskich, że współpraca z poprzednimi rządami Włoch układała się bardzo źle. Jego zdaniem, ich przedstawiciele „wciąż obrażali Węgrów”.

– Węgry są atakowane, ponieważ udowodniły, że granic można chronić, podczas gdy Bruksela mówiła, że migrantów nie można zatrzymać i trzeba pozwolić im wejść – mówił Orban. Uważa, że misją Salviniego jest udowodnić, że napływ nielegalnych migrantów można powstrzymać nie tylko na lądzie, ale też na morzu.

Zdaniem premiera Węgier, polityka UE, szczególnie Niemiec, Francji i Hiszpanii jest ukierunkowana na „lepsze zarządzanie migracją”, podczas gdy kraje Grupy Wyszehradzkiej chcą powstrzymać nielegalną migrację. Dodał, że nielegalnych migrantów, którzy już są w Europie, nie powinno się rozdzielać wśród krajów członkowskich, ale odesłać do swoich krajów. Inaczej „przemytnicy ludzi zwyciężą”, a „imigranci będą dalej nadciągać w kolejnych falach”.

W czerwcu nowy minister spraw wewnętrznych Włoch i lider prawicowej partii Liga Matteo Salvini ogłosił, że Włochy zaprzestają przyjmowania nielegalnych migrantów, których do włoskich portów przewoziły statki proimigracyjnych organizacji pozarządowych. W efekcie zaczęły się one kierować do Hiszpanii, gdzie nowy socjalistyczny rząd zdecydował się na otwarcie granic.

Po rozmowach z Salvinim, premier Węgier powiedział, że bezpieczeństwo Europy zależy od sukcesu szefa włoskiego MSW i podkreślał, że Salvini nie może się wycofać. Orban zapowiedział, że Węgry dostarczą Włochom wszelką pomoc na rzecz ochrony granic. Podziękował też włoskiemu wicepremierowi za wsparcie, gdy jego rząd był atakowany w Parlamencie Europejskim i zaznaczył, że na Węgrzech Salvini jest bardzo szanowanym politykiem.

W odpowiedzi, włoski polityk nazwał Orbana swoim przyjacielem i pokreślił, że Węgry są dla Włoch przykładem, także pod względem polityki gospodarczej.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Orban powiedział, że Węgry pomogą Włochom przy deportowaniu nielegalnych migrantów z powrotem do Afryki.

Nowy włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini już wcześniej zapowiadał, że  razem z premierem Węgier Viktorem Orbanem zmieni „reguły Unii Europejskiej”. Dodał, że jego rząd ma „wielu wrogów”. Wymienił wśród nich kontrowersyjnego miliardera George’a Sorosa. Nazwał  go też „jednym z największych spekulantów na świecie”. Wcześniej Salvini zapowiedział, że 5 mld euro, które poprzedni rząd chciał przeznaczyć corocznie przeznaczać na przyjmowanie imigrantów, będą każdego roku wydawane na ich deportacje.

Przeczytaj: Nowy włoski minister wzywa nielegalnych imigrantów do pakowania walizek

Ostatnio włoski rząd zgodził się na ustępstwo ws. migrantów. W minioną niedzielę włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zezwoliło na zejście na ląd 150 nielegalnych migrantów z Afryki w sycylijskim porcie Katania. Ani Włochy, ani żaden innych kraj nie chciał ich przyjąć w efekcie czego pozostawali na pokładzie statku organizacji proimigracyjnej przez pięć dni. Unia Europejska naciskała aby Włosi zgodzili się na przyjęcie pasażerów statku, ale tylko część z nich pozostanie we Włoszech – na koszt Kościoła Rzymskokatolickiego. Pozostałych chcą przyjąć Albania i Irlandia.

MTI / thehungaryjournal.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply