Nowy włoski rząd Ruchu 5 Gwiazd i Ligi odmówił w czerwcu dalszego przyjmowania migrantów z Afryki przywożonych do brzegów Italii przez statki organizacji pozarządowych. Jednak w niedzielę ogłosił ustępstwo.

W niedzielę włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zezwoliło na zejście na ląd 150 nielegalnych migrantów z Afryki w sycylijskim porcie Katania, poinformowała agencja Reuters. Migranci czekali na takie zezwolenie ponieważ ani Włochy, ani żaden innych kraj nie chciał ich przyjąć w efekcie czego pozostawali na pokładzie statku przez pięć dni.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W czerwcu nowy minister spraw wewnętrznych Włoch i lider prawicowej partii Liga Matteo Salvini ogłosił, że Włochy zaprzestają przyjmowania nielegalnych migrantów, których do włoskich portów przewoziły statki proimigracyjnych organizacji pozarządowych. W efekcie zaczęły się one kierować do Hiszpanii, gdzie nowy socjalistyczny rząd zdecydował się na otwarcie granic. Jednak pasażerów kolejnego statku nie chciał przyjąć rząd żadnego śródziemnomorskiego państwa europejskiego. W efekcie od poniedziałku oczekiwał on w porcie w Katanii. Unia Europejska naciskała aby Włosi zgodzili się na przyjęcie pasażerów statku.

Jak informuje Reuters rząd Włoch w końcu ustąpił. Zezwolił migrantom na zejście na Sycylii. Ale tylko część z nich zostanie we Włoszech. Jak poinformował Salvini 20 z nich chce przyjąć Albania, a kolejnych 20-25 Irlandia. Reszta będzie przebywać we Włoszech na koszt Kościoła Katolickiego. Jego hierarchowie we Włoszech zajmują radykalnie proimigracyjne stanowisko i ostro, wraz z katolickimi mediami, krytykowali twardą politykę Salviniego w kwestii imigracji.

reuters.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz