W Pradze zbierają się partie z grupy politycznej Parlamentu Europejskiego Europy Wolności i Narodów. Zapowiedziano wspólny dokument o przyszłości UE.

Przedstawiciele ugrupowań spotkali się w Pradze na zaproszenie lidera czeskiego ruchu Wolność i Bezpośrednia Demokracja (SPD) Tomio Okamura. Jego partia podczas w październikowych wyborach parlamentarnych w Czechach zdobyła 10-procentowe poparcie.

W Pradze spotkają się liderzy lub wysocy przedstawiciele kilku partii i ruchów europejskich: francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen, włoskiej Ligi Północnej Lorenzo Fontana, belgijskiego Interesu Flamandzkiego Gerolf Annemans, polskiego Kongresu Nowej Prawicy Michał Marusik, holenderskiej Partii na rzecz Wolności Geert Wilders, a także Austriackiej Partii Wolności Georg Mayer.

CZYTAJ TAKŻE: Główne państwa zachodniej Europy zmienią politykę imigracyjną

Do stolicy Czech przyjechali także europosłanka, była członkini brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa Janice Atkinson oraz europoseł z Niemiec, który wyszedł z Alternatywy dla Niemiec Marcus Pretzell. Łącznie w Pradze dyskutują przedstawiciele ugrupowań z dziesięciu państw europejskich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Organizatorzy z czeskiej SPD poinformowali, że konferencja rozpocznie się o godz. 17 i prawie w całości będzie zamknięta dla dziennikarzy. Europosłowie z grupy Europa Wolności i Narodów spotkają się z przedstawicielami prasy tuż przed rozpoczęciem konferencji. Program obrad był trzymany w tajemnicy z z powodu zagrożenia bezpieczeństwa jego uczestników.

Zagrożenie wynika z obecności holenderskiego polityka Geerta Wildersa, na którego islamiści wydali wyrok śmierci za jego antymuzułmańskich wypowiedzi. Holendrzy poprosili Czechy o zapewnienie bezpieczeństwa ich europosła. Kraj ten zmobilizował swoją policję i tajnych agentów.

Jestem przekonany, a czas to potwierdza, że istniejący model Unii Europejskiej nie funkcjonuje. Unia jest niereformowalna. Sądzę, że najwyższy czas na rozpoczęcie dyskusji o nowym modelu o europejskiej współpracy – oświadczył lider SPD Okamura.

„Za wspólną Europę bez strachu i nienawiści” – pod takim hasłem przeciw konferencji protestują m. in. przedstawiciele czeskiej Partii Zielonych oraz różnych innych lewicowych ugrupowań, w tym anarchistów i Antify.

Podobna konferencja Europy Wolności i Narodów miała miejsce w styczniu w Koblencji, na zachodzie Niemiec, gdzie również miały miejsce lewicowe demonstracje i protesty, jednak nie doszło do starć z policją.

Kresy.pl / dziennik.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz