Prezydent Białorusi wygłosił przemówienie z okazji 100-lecia działalności Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB).

Aleksander Łukaszenka w piątek wieczorem podczas uroczystości w mińskim Pałacu Republiki powiedział przedstawicielom KGB: Macie z czego być dumni. Białoruskie służby specjalne określił jako efektywne i samowystarczalne„.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

KGB Białorusi zostało utworzone w 1991 r. na bazie KGB Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która była częścią ogólnosowieckiej służby specjalnej. Została zapoczątkowana poprzez powołaną w 1917 r. przez bolszewików WCzK (Wszechrosyjska Nadzwyczajna Komisja do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem). To właśnie od tej pierwszej pochodzi sowieckie słowo „czekista”, oznaczające przedstawiciela służb specjalnych.

ZOBACZ TAKŻE: Jak białoruskie służby osaczają polskiego działacza kresowego

Według Łukaszenki obecnie funkcjonariusze służb bezpieczeństwa w sposób skuteczny bronią interesów państwa i aktywnie działają przeciw próbom burzenia jego konstytucyjnego porządku. Podkreślił, że na pewno nie dopuszczą do destabilizacji społecznej. Prezydent Białorusi dodał również, że służba ma zasługi na niwie międzynarodowej, ponieważ dzięki ich skutecznej działalności udało się zapobiec zamachom w Rosji, krajach Europy i na Białorusi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przedstawiciele białoruskiego KGB, władz państwowych, a także goście z zagranicy, m.in. dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin, złożyli w piątek wieńce pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa w Mińsku.

Kresy.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz