Prezydent Białorusi wygłosił przemówienie z okazji 100-lecia działalności Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB).

Aleksander Łukaszenka w piątek wieczorem podczas uroczystości w mińskim Pałacu Republiki powiedział przedstawicielom KGB: Macie z czego być dumni. Białoruskie służby specjalne określił jako efektywne i samowystarczalne“.

KGB Białorusi zostało utworzone w 1991 r. na bazie KGB Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która była częścią ogólnosowieckiej służby specjalnej. Została zapoczątkowana poprzez powołaną w 1917 r. przez bolszewików WCzK (Wszechrosyjska Nadzwyczajna Komisja do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem). To właśnie od tej pierwszej pochodzi sowieckie słowo “czekista”, oznaczające przedstawiciela służb specjalnych.

ZOBACZ TAKŻE: Jak białoruskie służby osaczają polskiego działacza kresowego

Według Łukaszenki obecnie funkcjonariusze służb bezpieczeństwa w sposób skuteczny bronią interesów państwa i aktywnie działają przeciw próbom burzenia jego konstytucyjnego porządku. Podkreślił, że na pewno nie dopuszczą do destabilizacji społecznej. Prezydent Białorusi dodał również, że służba ma zasługi na niwie międzynarodowej, ponieważ dzięki ich skutecznej działalności udało się zapobiec zamachom w Rosji, krajach Europy i na Białorusi.

Przedstawiciele białoruskiego KGB, władz państwowych, a także goście z zagranicy, m.in. dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin, złożyli w piątek wieńce pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa w Mińsku.

Kresy.pl / rmf24.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply