W sobotę, drugiego dnia Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, sekretarz stanu Mike Pompeo informował o planach Stanów Zjednoczonych wobec Europy Środkowo – Wschodniej. Według jego słów USA jest gotowe przekazać nawet miliard dolarów na Inicjatywę Trójmorza.

Mike Pompeo (Sekretarz stanu USA), podczas sobotniego wystąpienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa informował zgromadzonych o planie przekazania blisko miliarda dolarów państwom, które zrzeszone są w Inicjatywie Trójmorza.

Sekretarz stanu w administracji Donalda Trumpa, twierdzi, że środki te zostaną przekazane przez Międzynarodową Korporację Finansowania Rozwoju (International Development Finance Corporation), czyli przez jedną z rządowych agencji. Mówił także o wsparciu Kongresu USA.

Celem dofinansowania ma być ożywienie prywatnych inwestycji w sektorze energetycznym. “Chcę ogłosić, że przy wsparciu Kongresu i za pośrednictwem Międzynarodowej Korporacji Finansowania Rozwoju, zamierzamy przekazać nawet miliard dolarów krajom z Europy Środkowej i Wschodniej, należącym do Inicjatywy Trójmorza” – cytuje PAP.

“Nasz cel jest prosty” – kontynuował “chcemy ożywić prywatne inwestycje w sektorze energetycznym tych państw, by chronić wolność i demokrację na całym świecie”.

Polityk odpierał zarzuty o nie angażowanie się w sprawy międzynarodowe, które były wypowiedziane przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. “Czy te działania wpisują się w pojawiające się niekiedy opinie, że Stany Zjednoczone rezygnują z bycia globalnym liderem? Weźmy pod uwagę to co Stany osiągnęły razem z wami wszystkimi, to co zrobiliśmy by wspierać NATO. Robimy to wszystko bo nasze narody są bezpieczniejsze gdy ze sobą współpracujemy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sekretarz stanu USA przypominał o zagrożeniach jakie niosą ze sobą państwa, które podważają światowy ład : “Obecnie, po ponad 30 latach od upadku muru berlińskiego, wciąż zagrażają nam państwa, które nie szanują suwerenności”. Dalej przestrzegał zgromadzonych przedstawicieli państw przed współpracą z chińskimi firmami, takimi jak Huawei. “Huawei i inne wspierane przez rząd chińskie firmy technologiczne to konie trojańskie służące chińskiemu wywiadowi”.

Jak pisaliśmy na naszym portalu. Ministerstwo Sprawiedliwości USA zarzuciło Huawei założenie spółki-córki w Iranie, aby mogła ona nabywać, unikając sankcji, amerykańskie towary, technologie i usługi. Huawei miało być również zaangażowane w liczne projekty w Korei Północnej od co najmniej 2008 roku i próbowało ukryć swój w nich udział – m.in. zawierając w wysyłkowych instrukcjach informację, żeby na przesyłkach kierowanych do tego kraju nie umieszczać logo firmy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stany Zjednoczone od początku przedstawiały się jako sojusznik Inicjatywy Trójmorza. Na inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie, prezydent USA podkreślał, że Stany Zjednoczone zdecydowanie wspierają ten projekt. Podkreślał przy tym wyraźnie kwestie energetyczne, handlowe, a także wojskowe.

Wcześniej, do pomocy w finansowaniu inicjatywy, został powołany Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza (Three Seas Initiative Investment Fund), założony przez polski państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank.

PAP/Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply