Chińska firma Huawei została oskarżona przez USA o współpracę z Iranem i Koreą Północną. Miała umożliwiać nabywanie amerykańskich technologii i usług krajom objętym sankcjami. O sprawie informuje NBC News.

Oskarżyciele z Ministerstwa Sprawiedliwości USA zarzucili Huawei założenie spółki-córki w Iranie, aby mogła ona nabywać, unikając sankcji, amerykańskie towary, technologie i usługi.

CZYTAJ TAKŻE: Trump zrugał Johnsona za decyzję w sprawie Huawei i 5G

Wniesiony w czwartek przez prokuratorów federalnych akt oskarżenia do istniejącej już sprawy karnej w Nowym Jorku dodaje zarzuty o nielegalną działalność i spisek mający na celu kradzież tajemnic handlowych od amerykańskich firm.

Huawei pomogło rządowi Iranu w instalacji sprzętu do inwigilacji, w tym sprzętu do monitorowania, identyfikowania i zatrzymywania protestujących podczas antyrządowych demonstracji w Teheranie w 2009 r. – stwierdzili oskarżyciele.

Dowodzą także, że Huawei zatrudniło co najmniej jednego obywatela w Iranie, co stanowi naruszenie prawa USA.

Huawei miało być również zaangażowane w liczne projekty w Korei Północnej od co najmniej 2008 roku i próbowało ukryć swój w nich udział – m.in. zawierając w wysyłkowych instrukcjach informację, żeby na przesyłkach kierowanych do tego kraju nie umieszczać logo firmy.

CZYTAJ TAKŻE: USA chcą rozwinąć współpracę z przemysłem telekomunikacyjnym, aby zapewnić alternatywę do oferty chińskiego Huawei 

Huawei wedle oskarżycieli wprowadzało w błąd instytucje przetwarzające transakcje, aby te nie zorientowały się co firma robi w Korei Północnej. Podobnie Huawei wcześniej oskarżano o okłamywanie banków w sprawie transakcji, które naruszały sankcje nałożone na Iran.

Prokuratorzy stwierdzili także, że Huawei ukradło własność intelektualną, w tym „tajne informacje handlowe i dzieła chronione prawem autorskim, takie jak kod źródłowy i instrukcje obsługi routerów internetowych, technologię antenową i technologię testowania robotów”.

Chińska firma odrzuca oskarżenia i nazywa je bezzasadnymi. Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang oskarżył USA o “ekonomiczne cybernękanie” i niewłaściwe wykorzystanie kwestii bezpieczeństwa do “prześladowania chińskich firm bez dowodów na jakiekolwiek wykroczenia”. “Taka praktyka jest haniebna i niemoralna i jest poniżej poziomu dla tak ważnego kraju jak Stany Zjednoczone” – stwierdził. Nowe zarzuty zostały określone przez Huawei “częścią podejmowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości próby bezpowrotnego zniszczenia reputacji firmy Huawei i jej działalności z powodów związanych z konkurencją, a nie z egzekwowaniem prawa (…) Te nowe zarzuty są bezpodstawne i opierają się w dużej mierze na ponownie wykorzystanych sprawach cywilnych z ostatnich 20 lat, które zostały już wcześniej wyjaśnione, osądzone, a w niektórych przypadkach odrzucone przez sędziów federalnych i ławy przysięgłych. Zarzuty rządu USA nie przechylą szali w sądzie, bo udowodnimy, że są one zarówno bezzasadne, jak i nieuczciwe”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kanada: wojskowi chcą, aby rząd zablokował Huawei możliwość budowy sieci 5G

Akt oskarżenia szczegółowo opisuje próby kradzieży własności intelektualnej z sześciu amerykańskich firm. Został skierowany przeciwko firmie Huawei oraz czterem spółkom zależnym (oficjalnie i nieoficjalnie): Huawei Device, Huawei Device USA, Futurewei Technologies i Skycom Tech, a także dyrektorowi finansowemu (CFO) Huaweia (Wanzhou Meng). Ma 16 zarzutów, dotyczących trzech zasadniczych kwestii. Chodzi o domniemanie szpiegostwa przemysłowego na terenie USA, współpracy z rządem Korei Północnej oraz pomocy w przygotowaniu systemu nadzoru udzielonej rządowi Iranu. Firma wcześniej została pozwana przez administrację Trumpa w styczniu 2019 roku.

W akcie oskarżenia znalazły się takie sprawy jak ta z 2013 roku, kiedy jeden z inżynierów Huawei miał ukraść z konkurencyjnej firmy w stanie Waszyngton ramię robota, wysłać jego zdjęcia i wymiary innym pracownikom, po czym zwrócić przedmiot firmie, która spostrzegła kradzież.

Osobną sprawę dotyczącą kradzieży tajemnic handlowych przez Huawei wnieśli prokuratorzy federalni w Seattle. Wedle nich Huawei rekrutowało pracowników konkurencyjnych firm, żeby wykraść ich własność intelektualną.

Kresy.pl / NBC News / Forsal.pl / telepolis.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply