USA planują rozwinąć współpracę z przemysłem telekomunikacyjnym, aby zapewnić alternatywę do oferty chińskiego Huawei – oświadczył w piątek przedstawiciel Białego Domu, donosi agencja Reuters.

Robert Blair, specjalny reprezentant Białego Domu do spraw międzynarodowej polityki telekomunikacyjnej, przemawiając na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa stwierdził, że współpraca jest czymś „bardzo różnym od kupowania udziałów za pieniądze podatników”.

Nawiązał tym samym do propozycji prokuratora generalnego USA Williama Barra z 6 lutego, by Stany Zjednoczone rozważyły przejęcie „pakietu kontrolnego” dwóch głównych rywali Huawei, czyli europejskich spółek Nokii i Ericssona, co miało utrudnić realizację globalnych ambicji Huawei na rynku 5G. Biały Dom pierwotnie odrzucił ten pomysł.

Blair powiedział także, że Wielka Brytania powinna „dokładnie przyjrzeć się” swojej decyzji o częściowym dopuszczeniu Huawei do budowy sieci 5G. według administracji w Waszyngtonie technologia chińskiego koncernu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Australia oraz USA zakazały operatorom komórkowym w swoich krajach korzystania z technologii 5G Huawei. Ostatnio Stany Zjednoczone zagroziły swoim sojusznikom, którzy dopuszczą Huawei, ograniczeniem wymiany informacji. Nowa Zelandia zablokowała plany budowy sieci 5G z użyciem sprzętu Huawei jednemu z krajowych operatorów, podczas gdy brytyjski premier Boris Johnson dopuścił pod koniec stycznia ograniczony udział Huawei w budowie infrastruktury 5G. Jak pisaliśmy, został za to zrugowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa, w rozmowie telefonicznej. W Kanadzie wojskowi chcą, żeby rząd federalny zakazał udziału chińskiego przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego w dostawach sprzętu do budowy sieci 5G.

W maju Departament Handlu USA wpisał Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA choć następnie zawiesił wykonywanie tej decyzji na trzy miesiące. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką, mimo zawieszenia sankcji wobec Huawei na okres trzech miesięcy.

Kresy.pl / Reuters

 

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz