Amerykańska korporacja Alphabet – spółka matka Google, ogłosiła w poniedziałek, że zawiesza wszelką współpracę z chińskim potentatem elektronicznym Huawei.

Informację o tym, że Google zakończy wszelką współpracę z Huawei już w niedzielę przekazała amerykańska agencja Reuters. W poniedziałek amerykańska spółka potwierdziła tę informację. Google zawiesiła współpracę biznesową z chińskim koncernem. Łączy się to także z wycofaniem licencji dla Huawei na używanie przezeń podzespołów i oprogramowania, w tym systemu operacyjnego Android, na którym pracuje produkowany przez chińczyków sprzęt – telefony i tablety. Google nie będzie już udzielał Huawie i użytkownikom żadnego wsparcia technicznego, wyjąwszy publicznie dostępne rozwiązania w domenie otwartego oprogramowania (open source).

Agencja Bloomberg poinformowała, że współpracę z Huawei zawiesili również producenci czipów Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom.

Google tłumaczy swoje posunięcie czwartkową decyzją Departamentu Handlu USA, który zadecydował, że Huawei Technologies i powiązane z nią 70 spółek muszą uzyskiwać specjalne zgody amerykańskich władz by nabywać amerykańską nowoczesną technologię i sprzęt elektroniczny. “Stosujemy się do tego nakazu i analizujemy jego konsekwencje. Jeśli chodzi o użytkowników naszych usług, to Google Play i zabezpieczenia Google Play Protect będą nadal działać na istniejących urządzeniach Huawei” – powiedział PAP rzecznik Google Adam Malczak.

Użytkownicy sprzętu wyprodukowanego przez Huawei mogą utracić możliwość aktualizacji oprogramowania jakie ten sprzęt wykorzystuje twierdzi telewizja TVN BiS. Jednak w specjalnym oświadczeniu Huawei Polska napisało – “Zapewnimy aktualizacje zabezpieczeń i będziemy świadczyć usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie” – cytuje portal tej telewizji.

Jak podaje portal Dobreprogramy.pl, Huawei już od 2012 roku przygotowuje się do zerwania współpracy z Amerykanami i pracuje nad własnym systemem operacyjnym dla smartfonów i komputerów osobistych, który miałby zastąpić Windowsa i Androida. Nowy system operacyjny ma nazywać się “Hóngméng”. Portal przypomina też, że Huawei już od roku dysponuje własnym sklepem z aplikacjami – Huawei App Gallery.

Uderzenia w chińskiego potentata elektronicznego wpisują się w narastającą wrogość władz USA wobec Chin. Administracja Donalda Trumpa oskarża chińskie koncerny o kradzież amerykańskich technologii. Amerykański wymiar sprawiedliwości doprowadził w grudniu do aresztowania w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowa Huawei, a zarazem córki założyciela Huawei, firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei.

tvn24bis.pl/dobreprogramy.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply