Premier Ukrainy złożył dymisję

Wołodymyr Hrojsman, szef ukraińskiego rządu, złożył dymisję po środowym posiedzeniu gabinetu. To reakcja na inauguracyjne wystąpienie prezydenta Zełenskiego.

Hrojsman poinformował o swojej dymisji w czasie konferencji prasowej, przeprowadzonej po zakończeniu środowego posiedzenia swojego rządu. Powołał się przy tym na inauguracyjne przemówienia nowego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który wezwał premiera do złożenia rezygnacji. Zełenski zadecydował też o rozwiązaniu parlamentu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Myślę, że wszyscy rozumiecie, że rząd składa składa swoje pełnomocnictwa przed nowo wybraną Radą Najwyższą, a nie przed nowo wybranym prezydentem. Ale ja, przy okazji tego, podjąłem dla siebie decyzję o dymisji” – słowa Hrojsmana cytuje ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Ustępujący premier sugerował przy tym, że odpowiedzialność za jego decyzję leży częściowo po stronie nowego prezydenta. „Po tym gdy wybrany został nowy prezydent powiedziałem, że jestem świadomy wyzwań i możliwych zagrożeń, jakie stoją w przyszłości. Zaproponowałem prezydentowi, parlamentowi, żeby wspólnie sformułować nowy program i bardzo szybko zacząć podejmować decyzje, które uczynią Ukrainę silniejszą. Prezydent wybrał inną drogę” – ocenił ustępujący premier – „Uważam, że on, poprzez swoją deklarację, wziął dziś na siebie całą odpowiedzialność w obliczu zagrożeń przyszłości, które są w agendzie”.

Hrojsman został premierem Ukrainy 14 kwietnia 2016 roku, kiedy to zastąpił Arsenija Jaceniuka, w którego rządzie był wicepremierem. Został nim po rewolucji na Majdanie. Jednak już w październiku 2014 r. został przewodniczącym Rady Najwyższej.

unian.net/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz