Sad Najwyższy Białorusi odmówił rejestracji prorosyjskiej organizacji

Kolegium spraw obywatelskich Sądu Najwyższego Republiki Białorusi opowiedziało się za utrzymaniem decyzji o odmowie rejestracji organizacji społecznej „Nieśmiertelny Pułk”.

Przeciw rejestracji organizacji założonej przez prorosyjskich działaczy już w marcu wypowiedział się Sąd Miejski Mińska. Stało się tak po skardze działaczy grupy założycielskiej „Nieśmiertelnego Pułku” po tym gdy w zeszłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości dwukrotnie odmówiło im rejestracji. W poniedziałek o sprawie decydowało kolegium Sądu Najwyższego Białorusi. Utrzymało ono decyzję sądu poprzedniej instancji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Oficjalnym powodem odmowy rejestracji „Nieśmiertelnego Pułku” są błędy formalne we wniosku jego grupy założycielskiej. Co innego uważają sami jej działacze. „To jawnie polityczna decyzja. Nasze prawa znów zostały naruszone” – słowa jednego z nich, Walerija Drako cytuje opozycyjny portal, Biełoruskij Partizan. Inny, Leonid Szkolnikow mówił o „politycznym zamówieniu”. Drako argumentował, że Białoruś tworzy wraz z Rosją Państwo Związkowe, a w Rosji nazwa „nieśmiertelny pułk” jest bardzo popularna, jako forma corocznych obchodów rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą, jakie organizowane są 9 maja.

„U urzędników jest taka taktyka: jedne uchybienia określają, a inne zostawiają na potem. Aby ciągnąć rejestrację bez końca. Dlatego potrzeba, żeby prokuratura sprawdziła ich działania pod kątem braku dobrej woli w spełnianiu służbowych obowiązków” – mówił w czasie posiedzenia Kolegium spraw obywatelskich Sądu Najwyższego Republiki Białorusi, działacz grupy inicjatywnej Gienrich Simanowskij. Jego uwagi zostały odrzucone przez Kolegium.

Nieśmiertelny Pułk – Bessmiertnyj Połk to rodzaj marszów z portretami żołnierzy Armii Czerwonej z czasów drugiej wojny światowej, jakie 9 maja odbywają się w Rosji, ale są również organizowane przez Rosjan w innych krajach. Od 2018 r. władze Białorusi starają się ograniczać te manifestacje.

Czytaj także: Białoruska dyplomacja o stosunkach z Rosją – strategiczny sojusz z problemami

belaruspartisan.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz