Pierwszy i jedyny jak do tej pory prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew ogłosił w poniedziałek, że ustępuje ze stanowiska głowy państwa.

Choć Nazabajew od lat przygotowuje zmiany ustrojowe w swoim państwie i jeszcze w lutym zwrócił się z zapytaniem do Rady Konstytucyjnej o procedurę złożenia urzędu, jego wtorkowe oświadczenie jest zaskoczeniem dla komentatorów. Pierwszy prezydent Kazachstanu wystąpił z telewizyjnym orędziem do narodu. “Podjąłem niełatwą dla mniej decyzję i złożyłem swoje pełnomocnictwa prezydenta” – słowa wystąpienia Nazarbajewa cytuje agencja Fergana News.

Zgodnie z prawem Kazachstanu, po rezygnacji prezydenta jego obowiązku przejmuje przewodniczący Senatu. Jest nim Kasym-Żomart Tokejew. “Tokajew jest odpowiednią osobą aby mu zaufać, by rządził Kazachstanem” – powiedział w czasie swojego telewizyjnego wystąpienia Nazarbajew.

Ustępujący prezydent podsumował swoje dokonania – “Umieściliśmy Kazachstan na mapie, podczas gdy wcześniej nie było takiego państwa”.  78-letni Nazarbajew nie wycofuje się jednak całkowicie z polityki. Pozostaje mu tytuł “przywódcy narodu” i bardziej formalne kompetencje dożywotniego przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa i szefa rządzącej partii Nur Otan. “Swoje przyszłe zadanie widzę we wspieraniu dojścia do władzy nowego pokolenia liderów, którzy będą kontynuować transformację jaka ma miejsce w kraju” – powiedział ustępujący prezydent cytowany przez portal Eurasianet.org

Nazarbajew przejął władze w Kazachstanie w czasie gdy ten był jeszcze częścią Związku Radzieckiego. Jeszcze w latach 1984-1989 r. był premierem Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W czerwcu 1989 roku został pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Kazachstanu będącej częścią KPZR, zaś w kwietniu 1990 prezydentem Kazachskiej SRR. 1 grudnia 1991 wygrał wybory na prezydenta niepodległego już Kazachstanu zdobywając 98,8% poparcia. W ostatnich wyborach w 2015 roku Nazarbajew otrzymał oficjalnie 97,7% poparcia. Przez niemal trzy dekady skupił w swoim ręku praktycznie samodzielną władzę.

Nazarabajew zwalczał w swoim państwie z radykalizmem islamskim. Był pionierem idei integracji eurazjatyckiej, Kazachstan jest jednym ze współzałożycieli Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego. Jednocześnie jednak starał się odgrywać samodzielną rolę w polityce międzynarodowej i wchodzić w rolę pośrednika między państwami zachodnimi i Rosją. Nazabajew prowadził konsekwentną politykę kulturalną derusyfikacji kraju, której zwieńczeniem jest decyzja o odejściu od alfabetu opartego na grażdance na rzecz zapisu języka kazachskiego przy pomocy liter łacińskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W polityce gospodarczej Nazarbajew starał się wyjść poza opieranie rozwoju na sektorze wydobywczym, mającym duże znaczenie w bogatym w surowce kopalne Kazachstanie. Otworzył granice państwa i podjął politykę ściągania zagranicznych inwestorów. Przygotował też reformę systemu politycznego państwa, zakładającą rozszerzenie uprawnień parlamentu kosztem kompetencji prezydenta.

Nasz portal, jako jedyne medium w Polsce, opublikował tłumaczenie programowego artykułu Nazarbajewa dotyczącego polityki historycznej Kazachstanu.

fergana.info/eurasianet.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply