Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew ogłosił, że chce stworzyć platformę dla negocjacji czołowych potęg światowych w celu rozwiązania konfliktów między nimi.

W czasie spotkania z dyplomatami pełniącymi swoją misję w Kazachstanie, jakie odbyło się 21 listopada, Nazarbajew podkreślił, że obecne stosunki międzynarodowe cechują się dużą dozą niepewności. Spowodowana jest ona przez napięcia między czołowymi mocarstwami świata: USA, Chinami i Rosją. Nazarabejew wysunął swoją propozycję licząc, że te kraje “poczują się odpowiedzialne za całą planetę” – powiedział prezydent Kazachstanu. Do dialogu wezwał także “kierownictwo” Unii Europejskiej.

Jak zapewnił Nazarbajew – “Kazachstan jest gotowy zapewnić platformę dla takich negocjacji”. Polityk określił współczesny świat jako wielobiegunowy, jak można usłyszeć w relacji telewizji Habar24. “Konfrontacyjny charakter stosunków między kluczowymi państwami już prowadzi do demontażu stworzonych w XX wieku instrumentów rozładowywania napięć” – ocenił Nazarbajew konstatując narastający wyścig zbrojeń, który określił “forsowną militaryzacją”. Według niego główne napięcia narastają “na wektorze Wschód-Zachód”. W kontekście tym mówił o faktycznym końcu funkcjonowania traktatu o zakazie produkcji i posiadania rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Nazarbajew wezwał do rozmów na poziomie ekspertów, które potem mogłyby zostać przeniesione na wyższy poziom, aby zabezpieczyć pokój i rozwiązać problem sankcji i wojen handlowych.

W czasie spotkania z dyplomatami Nazarbajew chwalił się także osiągnięciami swojego państwa. Podkreślał, że wzrost PKB wyniósł w tym kraju 4%, zaś od czasu uzyskania przez Kazachstan niepodległości udało się do niego przyciągnąć inwestycje zagraniczne o łącznej wartości ponad 300 miliardów dolarów. Prezydent Kazachstanu zapowiedział, że celem władz jest aby kraj do 2050 roku wszedł do grupy trzydziestu najbardziej rozwiniętych państw świata.

Czytaj także: Chińska ekspansja w Kazachstanie

24.kz/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply