Rezolucja przedstawiona przez senatora Bernie’a Sandersa zobowiązuje prezydenta Donalda Trumpa do wycofania w przeciągu 30 dni wszystkich amerykańskich oddziałów, które działają w Jemenie lub których działalnośc ma wpływ na sytuację w tym kraju, chyba, że prowadzą bezpośrednią walkę z Al-Kaidą.

Jak napisał Sanders w oświadczeniu, “Pomimo całkowitego poparcia Trumpa dla reżimu saudyjskiego, jestem przekonany, że mamy teraz doskonałą szansę na wygranie tego głosowania, które planuję wprowadzić pod obrady Senatu w tym tygodniu”. Głosowanie w tej sprawie najprawdopodobniej odbędzie się w środę lub czwartek.

W środę sekretarz stanu Mike Pompeo oraz sekretarz obrony James Mattis będą zeznawać w Senacie na temat relacji z Arabią Saudyjską. Pomimo zabójstwa dysydynckiego dziennikarza saudyjskiego, Dżamala Chaszukdżiego, i oceny CIA, że rozkaz zabicia go wydał sam książe Mohammad Bin Salman, senatorowie spodziewają się, że Pompeo i Mattis będą bronili konieczności utrzymania bliskich i dobrych relacji z Rijadem.

Przypomnijmy, że w marcu przepadła w Senacie rezolucja S.J.Res 54. Celem uchwały było wstrzymanie dalszego bezpośredniego amerykańskiego wsparcia wojskowego i wywiadowczego dla saudyjskich sił walczących z rebeliantami Houthi w Jemenie.

kresy.pl / the hill

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply