Brytyjski rząd zadecydował we wtorek, że chiński koncern telekomunikacyjny Huawei będzie brał udział w budowie nowej sieci komunikacji cyfrowej.

We wtorek zebrała się brytyjska Rada Bezpieczeństwa Narodowego skupiająca między innymi premiera i najważniejszych ministrów gabinetu. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami o których nasz portal pisał w poniedziałek, władze Wielkiej Brytanii podjęły decyzję, że „<<wykonawcy wysokiego ryzyka>> będą wpuszczani do <<niewrażliwych>> części sieci 5G, ale ich zaangażowanie będzie ograniczone do 35 proc.” – jak podaje agencja informacyjna Reuters.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Według agencji „wykonawcy wysokiego ryzyka”, do których może zostać zaliczony Huawei, wykluczeni zostaną od operacji przy „rdzeniu sieci” to znaczy tych elementach w których „przetwarzane są dane”, a także od operowania w segmentach sieci obsługujących infrastrukturę bezpieczeństwa i krytyczną jak elektrownie nuklearne i bazy wojskowe.

„Jest to rozwiązanie specyficzne dla Wielkiej Brytanii z przyczyn specyficznych dla Wielkiej Brytanii, a decyzja dotyczy wyzwań, przed którymi obecnie stoimy” – skomentowała po zakończeniu spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego pod przewodnictwem premiera Johnsona  sekretarz ds. komunikacji Nicky Morgan

Reuters przewiduje, że decyzja gabinetu Johnsona skomplikuje relacje Londynu z Waszyngtonem. Administracja Donalda Trumpa sugerowała, że w przypadku włączenia Huawei do prac nad brytyjską siecią 5G USA ograniczą współpracę wywiadowczą z Wielką Brytanią. Na razie brak komentarza amerykańskich władz natomiast przedstawiciele chińskiej spółki już wyrazili zadowolenie z decyzji rządu Johnsona.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

1 grudnia 2018 roku Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowa Huawei, a zarazem córka założyciela firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego, została zatrzymana na lotnisku w Vancouver w Kanadzie na wniosek Amerykanów. Jest oskarżana o okłamywanie banków w sprawie wykorzystywania ukrytej spółki zależnej dla prowadzenia sprzedaży w Iranie z naruszeniem sankcji USA. Grozi jej za to ponad 30 lat więzienia. Jej zatrzymanie wywołało oburzenie Pekinu, który zagroził Kanadzie i USA poważnymi konsekwencjami. Wyszła za kaucją wartości 10 mln dolarów kanadyjskich. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei.

W maju Departament Handlu USA wpisał Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA choć następnie zawiesił wykonywanie tej decyzji na trzy miesiące. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką, mimo zawieszenia sankcji wobec Huawei na okres trzech miesięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W Polsce Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka Piotra D., byłego oficera ABW, i Chińczyka Weijinga W., dyrektora sprzedaży polskiego oddziału Huawei, pod zarzutem współpracy z chińskim wywiadem. Natomiast premier Mateusz Morawiecki podpisał niedawno deklarację z wiceprezydentem USA, Mike’m Pence’m, która według niektórych komentatorów eliminuje chińskie spółki z ubiegania się o kontrakty na budowę w Polsce sieci telekomunikacyjnej 5G.

reuters.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz