Brytyjska policja chce uchwalenia jasnych przepisów ws. wykorzystania nowych technologii, w tym systemu rozpoznawania twarzy – zostały one zapowiedziane już w zeszłym roku. Szefowa londyńskiej policji określa krytyków wykorzystania nowinek technologicznych jako “źle poinformowanych”.

Jak informowaliśmy pod koniec stycznia, londyńska policja ogłosiła, że w przeciągu miesiąca zaczną funkcjonować w stolicy Wielkiej Brytanii kamery wykorzystujące system rozpoznawania twarzy. Kamery obecnie “wędrują” po mieście – są ustawiane w określonych lokalizacjach na ograniczony czas. Krytykom tego rozwiązania postanowiła odpowiedzieć w poniedziałek Cressida Dick, szefowa londyńskiej policji, przy okazji publikacji raportu Royal United Services Institute, analizującego wykorzystanie danych i algorytmów przez policję w Anglii i Walii.

CZYTAJ TAKŻE: Może powstać wspólny system rozpoznawania twarzy dla Unii Europejskiej

Cressida Dick powiedziała, że ​​ośmiu przestępców zostało złapanych przy użyciu kontrowersyjnych kamer do rozpoznawania twarzy na żywo, a ​​„niedokładni” krytycy powinni „uzasadnić ofiarom tych przestępców, dlaczego policja nie powinna mieć możliwości korzystania z technologii… do łapania przestępców”.

Najlepszą drogą do zagwarantowania, że policja używa tych technologii we właściwy, wspierany przez państwo sposób, jest określenie przez rząd odpowiednich ram prawnych, przedyskutowanych w parlamencie, poddanych publicznym konsultacjom i jasno określających, w jaki sposób policja powinna – czy też nie powinna – je stosować – przekonywała Dick.

CZYTAJ TAKŻE: Czechy: System rozpoznawania twarzy na stadionach

Pozwólcie, że wyjaśnię kilka aktualnych i prawdopodobnie wszechobecnych mitów na temat używania systemu rozpoznawania twarzy – mówiła Dick do zebranych – Używana przez nas technologia nie przechowuje ani nie wykorzystuje ponownie waszych danych biometrycznych, ludzie zawsze podejmują ostateczne decyzje czy interweniować, czy nie – nie maszyna, kamery są wykorzystywane tylko w celu wykrycia poważnych przestępstw, wdrażana przez nas technologia nie ma uprzedzeń etnicznych oraz jesteśmy w jej wykorzystaniu całkowicie otwarci i transparentni – sprawdźcie naszą stronę internetową. 

Dick zaznaczyła, że nawet połowa przestępstw dokonywana jest już online – od oszustw, przez molestowanie i napaści seksualne, zniesławianie, szantaż czy nielegalne przepływy finansowe, po szpiegostwo i ataki hakerskie. Dlatego według niej policja powinna dysponować np. oprogramowaniem do analizy mowy i tłumaczeń, czy móc korzystać z dostępu do technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W dobie Facebooka i Instagrama wedle szefowej londyńskiej policji “jedynymi ludźmi, którzy czerpią korzyści z tego, że nie używamy [technologii] zgodnie z prawem i proporcjonalnie, są przestępcy, gwałciciele, terroryści i wszyscy ci, którzy chcą skrzywdzić ciebie, twoją rodzinę i przyjaciół.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Moskiewski monitoring będzie identyfikował twarze

Obrońcy prywatności podnoszą, że system rozpoznawania twarzy zgłasza niewinnych ludzi jako poszukiwanych podejrzanych.Wedle danych na które powołuje się BBC jedynie 19% dopasowań jest trafnych. Wedle policji udaje się zidentyfikować ok. 70% podejrzanych, którzy przechodzą obok kamer. Wedle Big Brother Watch Big Brother Watch system rozpoznawania twarzy jest „wysoce kontrowersyjnym narzędziem do masowej inwigilacji z niespotykanym wskaźnikiem awaryjności [93%] (…) Wedle myślenia życzeniowego system ma rozwiązać londyński problem z przestępstwami dokonywanymi z użyciem noża (…) Pani komisarz ma rację, że najgłośniejszymi głosami w tej debacie są krytycy, ale ona po prostu nie chce ich słuchać”.

Cressida Dick stwierdziła, że ​​obawy dotyczące prywatności są przesadzone: W czasach Twittera, Instagrama i Facebooka obawy o wizerunek mój i moich współobywateli przestrzegających prawa przechodzących przez [rozpoznawanie twarzy] i nieprzechowywanych, są znacznie mniejsze niż moje obawy i oczekiwania społeczeństwa, które chce być bezpieczne od ugodzenia nożem w klatkę piersiową (…) Jeśli algorytm może pomóc w zidentyfikowaniu w materiałach naszych systemów wywiadu kryminalnego potencjalnego seryjnego gwałciciela lub zabójcy… myślę, że prawie wszyscy obywatele chcieliby, abyśmy go używali.

Kresy.pl / BBC / cyberdefence24.plrusi.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply