Londyńska policja ogłosiła na początku tygodnia, że będzie używała kamer z systemem rozpoznawania twarzy na ulicach miasta – poinformowało BBC.

Kamery będą używane jednorazowo od pięciu do sześciu godzin. Mają wykrywać podejrzanych poszukiwanych w związku z popełnieniem poważnych i brutalnych przestępstw.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelska firma, producent systemu inwigilacji Pegasus, pozwana do sądu

Testy wykazały, że w ten sposób można zidentyfikować 70% poszukiwanych, a fałszywe alarmy są generowane raz na tysiąc skanowań. Jednak, jak zauważa BBC, większość skanowanych osób nie znajduje się na liście obserwacyjnej, więc siłą rzeczy większość dopasowań to fałszywe alarmy.

Big Brother Watch, grupa działająca na rzecz prywatności, stwierdziła, że decyzja stanowi „ogromny krok w rozwoju państwa inwigilacji i poważne zagrożenie dla swobód obywatelskich w Wielkiej Brytanii”.

CZYTAJ TAKŻE: Konfederacja pyta o nowy system inwigilacji [+VIDEO]

Kamery zaczną funkcjonować w przeciągu miesiąca. Mają być umieszczone w miejscach publicznych takich jak atrakcje turystyczne. Wcześniej pilotażowy program był prowadzony przy różnych okazjach w Południowej Walii i Londynie np. w centrum handlowym Stratford’s Westfield czy na West End.

Kamery mają być wyraźnie oznaczone i obejmować tylko „niewielki, konkretny obszar”. Policjanci będą wręczać ulotki informujące o skanowaniu twarzy oraz konsultować się z lokalnymi społecznościami.

Przedstawiciel londyńskiej policji, Nick Ephgrave, powiedział, że ich obowiązkiem jest korzystania z nowych technologii w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, dodając, że badania wykazały, że społeczeństwo poparło ten ruch.

Wszyscy chcemy mieszkać i pracować w bezpiecznym mieście: opinia publiczna słusznie oczekuje, że wykorzystamy powszechnie dostępną technologię, aby powstrzymać przestępców (…) Muszę również zapewnić, że dysponujemy odpowiednimi zabezpieczeniami i przejrzystością, aby zapewnić ochronę prywatności i praw człowieka. Uważam, że nasze staranne i przemyślane wdrożenie systemu rozpoznawania twarzy zapewnia odpowiednią równowagę – stwierdził Ephgrave. Stwierdził też, że system może być przydatny, aby znaleźć zgubione dziecko lub wrażliwego dorosłego.

Kresy.pl / BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz