Departament Handlu USA postanowił umożliwić amerykańskim firmom współpracę z chińskim potentatem elektronicznym przez kolejne trzy miesiące.

Departament Handlu USA wpisał w czwartek Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką. Jak pisze w poniedziałek gazeta „Kommiersant” władze USA zdecydowały się jednak na tymczasowe wycofanie z obostrzeń.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Departament Handlu podjął we wtorek decyzję aby zezwolić amerykańskim firmom na współpracę z Huawei bez formalnych ograniczeń do 19 sierpnia bieżącego roku. Resort uzasadnia swoją decyzję, że ma ona „zabezpieczyć pracę sieci i sprzętu, włączając aktualizacje i poprawki oprogramowania zgodnie ze prawnie obowiązującymi kontraktami i porozumieniami” – „Kommiersant” cytuje za francuską agencją AFP stanowisko Departamentu Handlu USA.

Problemy chińskiego potentata elektronicznego  z władzami USA wpisują się w narastającą wrogość tych władz wobec Chin. Administracja Donalda Trumpa oskarża chińskie koncerny o kradzież amerykańskich technologii. Amerykański wymiar sprawiedliwości doprowadził w grudniu do aresztowania w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej Huawei, a zarazem córki założyciela Huawei, firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei.

kommersant.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz