Jak poinformował we czwartek rosyjski dziennik „Izwiestija”, rosyjskie MSZ zaproponuje prezydentowi Władimirowi Putinowi, by zamknął konsulat generalny USA w Petersburgu w reakcji na zamknięcie konsulatu Rosji w Seattle.

Dziennik „Izwiestija” powołuje się na źródło wysokiej rangi w rosyjskim resorcie dyplomacji. Wskazanie akurat na placówkę w Petersburgu wynika ze względów prestiżowych.

– Najsłuszniej byłoby zamknąć konsulat w Petersburgu. Oczywiście, rozpatrywane są warianty: Jekaterynburg, Władywostok, ale konsulat w Petersburgu jest pod względem statusu ważniejszy dla Amerykanów – powiedziało rosyjskiej gazecie źródło w MSZ Rosji. – Przedstawimy nasze propozycje, ale ostatnie słowo należy do prezydenta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Informacje na ten temat potwierdzili dwaj inni rozmówcy z rosyjskich kręgów dyplomatycznych. Wiadomo, że jedna ze wspomnianych placówek dyplomatycznych w zasadzie bez wątpienia zostanie zamknięta.

Przeczytaj: Rosja zapowiada odpowiedź na wydalenie jej dyplomatów

Jak zwraca uwagę „Izwiestija”, biorąc pod uwagę praktykę dyplomatyczną i odpowiedniki konkretnych placówek dyplomatycznych, zamknięty przez Amerykanów konsulat w Seattle ma swoją analogię we Władywostoku. Z kolei odpowiednikiem konsulatu generalnego w Petersburgu jest rosyjskie przedstawicielstwo w Nowym Jorku.

W ocenie gazety, inicjatywa zamknięcia przedstawicielstwa dyplomatycznego w Petersburgu wyraźnie świadczy o tym że Moskwa chce, by odpowiedź na kroki ze strony USA nie była jedynie symboliczna. Tak twierdzi również anonimowy rozmówca gazety, wcześniej pracownik rosyjskiej ambasady w USA.

Przypomnijmy, że w poniedziałek władze USA ogłosiły, że wydalają 60 rosyjskich dyplomatów i zamykają rosyjski konsulat generalny w Seattle. Była to reakcja na  otrucie w Wielkiej Brytanii byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala. Jednocześnie, rzeczniczka ambasady USA w Moskwie Maria Olson oświadczyła, że Stany Zjednoczone „pozostawiają sobie prawo reagowania na wszelkie kroki Rosji, które nastąpią w odpowiedzi” na działania Waszyngtonu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem rozmówcy gazety z kół dyplomatycznych, taka liczba rosyjskich dyplomatów wydalonych przez Amerykanów była dla Rosji niespodzianką. – Teraz opracowywany jest plan działań w odpowiedzi i jest możliwe, że będzie on nawet ostrzejszy – powiedział ten dyplomata.

Spodziewane jest, że Rosja może wydalić równie dużą liczbę dyplomatów innych krajów ze swojego terytorium, jak miało to w przypadku dyplomatów rosyjskich.

Przeczytaj: Szef Pentagonu: Putin, jako prezydent Rosji, odpowiada za otrucie Skripala

Po tym, jak Amerykanie wydalili 60 rosyjskich dyplomatów, ambasada FR w Waszyngtonie zorganizowała głosowanie, pytając, który konsulat USA powinna w takim razie zamknąć teraz Moskwa. Zdaniem ambasady, w głosowaniu wzięło udział 57,5 tys. osób, z czego 47 proc. uczestników wskazało na przedstawicielstwo konsularne USA w Petersburgu. Z kolei za zamknięciem konsulatów w Jekaterynburgu i Władywostoku opowiedziało się odpowiednio 35 proc. i 18 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski dziennik ujawnił materiały z niejawnej prezentacji brytyjskiej ambasady ws. Skripala

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wczoraj rosyjskie MSZ zażądało od Wielkiej Brytanii udowodnienia, że to nie brytyjscy agenci dokonali zamachu na życie Siergieja Skripala i jego córki w Salsbury. Jeśli Wielka Brytania tego nie zrobi, Rosja uzna, że wina leży po stronie Brytyjczyków.

TASS / interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz