Rosja zapowiada odpowiedź na wydalenie jej dyplomatów

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow ustosunkował się już do inicjatywy wydalenia rosyjskich dyplomatów przez kilkanaście państw, w tym Polskę.

Zapowiadane działania wobec rosyjskich dyplomatów zidentyfikowanych jako agenci wywiadu, Pieskow ukazywał jako bezpodstawne. „Bardzo ubolewamy z powodu podjętych decyzji. Jako ich powód podawana jest tzw. sprawa (Siergieja) Skripala. Już mówiliśmy i powtarzamy jeszcze raz: Rosja nie miała i nie ma żadnego związku z tą sprawą” – powiedział rzecznik Władimira Putina.

„Będziemy musieli przeanalizować sytuację, która powstała w związku z ogłoszonymi decyzjami o wydaleniu przez wiele państw naszych dyplomatów. Zasadnicza analiza zostanie przeprowadzona przez resort dyplomacji. Następnie prezydentowi (Władimirowi Putinowi) przedstawione zostaną propozycje kroków w odpowiedzi. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez głowę państwa” – powiedział Pieskow, ale z góry zapowiadał, że jego państwo „tak jak i wcześniej, będzie się kierować zasadą wzajemności”.

Wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło „zdecydowany protest” wobec działań, które oceniło jako „prowokacyjny gest osławionej solidarności z Londynem”. Oceniło, że kilkanaście państw, w tym Polską, w swych działaniach „poszły na pasku Wielkiej Brytanii”. Rosyjski MSZ stwierdził, że „sojusznicy Wielkiej Brytanii, którzy ślepo przestrzegają zasady jedności euroatlantyckiej ze szkodą dla zdrowego rozsądku, norm cywilizowanego dialogu międzynarodowego i zasad prawa międzynarodowego, nie mają obiektywnych i wyczerpujących danych”. Obciążanie władz rosyjskich odpowiedzialnością za atak chemiczny na byłego agenta GRU Siergieja Skripala, rosyjska dyplomacja uznała za „nieuzasadnione oskarżenia po adresem Federacji Rosyjskiej przy braku wyjaśnień wydarzeń”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ramach solidarności z Wielką Brytanią po ataku na Skripala Polska uznała za personae non gratae czterech dyplomatów z Rosji. Przyłączyła się w ten sposób do 15 innych państw które podjęły takie same kroki wobec rosyjskich dyplomatów zidentyfikowanych jako współpracownicy rosyjskich służb specjalnych działający „pod przykrywką”.

interia.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz