W ramach solidarności z Wielką Brytanią po ataku na Skripalów Polska uznała za personae non gratae czterech dyplomatów z Rosji.

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w poniedziałek po południu, że czterech rosyjskich dyplomatów zostało uznanych za osoby niepożądane na terytorium Polski. Jak podano, decyzja jest wyrazem solidarności „ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz sojusznikami w UE i NATO” po zamachu na życie Siergieja Skripala i jego córki w brytyjskim Salisbury.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezwzględnie potępia atak za pomocą broni chemicznej wobec Siergieja Skripala. Atak w Salisbury wskazuje, że podobne bezpośrednie zagrożenie dla terytoriów i obywateli państw UE oraz NATO może mieć miejsce wszędzie. – napisało MSZ w komunikacie. – Solidarna i stanowcza reakcja społeczności międzynarodowej oznacza brak zgody na łamanie przez Rosję zasad prawa międzynarodowego. – dodano.

Wcześniej do polskiego MSZ wezwano ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa, z którym rozmawiał wiceminister Piotr Wawrzyk. Ambasador wychodząc z MSZ nie chciał powiedzieć, po co był wezwany. Ujawnił tylko, że został poinformowany o decyzjach podjętych przez stronę polską, a komentarz pojawi się później. Na pytanie reportera RMF FM, czy „najbliższe tygodnie spędzi w Warszawie”, ambasador odpowiedział twierdząco. W Polsce ma zostać także trzeci sekretarz ambasady Nikita Markiełow.

Według PAP ambasadorowi przekazano notę o tym, że czterech rosyjskich dyplomatów ma opuścić Polskę do 3. kwietnia do godziny 24.

Jak pisze RMF FM, po wezwaniu rosyjskiego ambasadora media w Rosji zaczęły spekulować, że był to element skoordynowanej akcji krajów europejskich. Oprócz Polski na wydalenie dyplomatów miały zdecydować się także Czechy i Estonia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w sobotę brytyjski dziennik „The Times” podał, że nawet 20 krajów członkowskich UE może, w odpowiedzi na apele Wielkiej Brytanii, wydalić ze swoich terytoriów rosyjskich dyplomatów, podejrzewanych o pracę dla rosyjskiego wywiadu. Już wcześniej taki zamiar potwierdziła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Ponadto na wydalenie działających pod przykrywką dyplomatyczną rosyjskich szpiegów mogą zdecydować się też Łotwa i Francja. Według „The Times” ta lista się wydłużyła. Do Polski i innych wspomnianych krajów mogą dołączyć także Niemcy, Irlandia, Holandia, Bułgaria i Dania, a także kilka innych, nie wymienionych z nazwy krajów. Gazeta podała również, że premier May prowadziła w tej sprawie kilkugodzinne negocjacje z przedstawicielami Francji, Niemiec, Litwy i Irlandii, w trakcie których rozważano „zdecydowaną odpowiedź” na otrucie Skripala. Akcja wycofywania dyplomatów miałaby zostać skoordynowana z odwołaniem ambasadora UE z Moskwy na okres czterech tygodni.

Władze Rosji wielokrotnie zaprzeczały, by miały jakikolwiek związek z otruciem Siergieja Skripala i jego córki.

Kresy.pl / PAP / RMF FM / msz.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

31 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jaro7 :

  powinno brzmieć”polskojęzyczny nierząd wydalił rosyjskich dyplomatów na życzenie przełożonych z usa ewentualnie izraela’.Po takim „ciosie”Putin poda się do dymisji a Rosja padnie na kolana.Ja mam tylko jedno pytanie!! Czy UDOWODNIONO że to zrobili Rosjanie? Bo coraz bardziej wygląda to na prowokację zachodnich służb.A tak swoją droga Czaputowicz ,dlaczego brakło wam ‚jaj” by wywalić z Polski antypolska ambasador izraela? Przełożeni nie pozwolili?

     • UPAdlina
      UPAdlina :

      @Galamar O czym ty mówisz??????? Uważasz, że nie ma dowodów na to, że bandera był jednym z tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za ludobójstwo na Wołyniu? Chyba wiesz, kim on był i jakie hasła głosił on i jego organizacja?! Aneksja Krymu? Chyba powrót Krymu na swoje miejsce. Krym nie został wywalczony przez ukraińców, tylko przez Rosję. 70% mieszkańców Krymu to Rosjanie, którzy mieli prawo odmówić podporządkowania się banderowskiej juncie w kijowie, która władzę zdobyła w wyniku zamachu stanu. I nie zgadzasz się z tą logiką, o której mówię??????? Nie zapominaj, że ta logika to obowiązujące obecnie PRAWO, stworzone przez tych, którzy właśnie go łamią obwiniając Rosję o coś, na co nie mają dowodów. Jeżeli się z tym prawem nie zgadzasz, to na tej zasadzie o atak na tego szpiega można obwinić i ciebie. Dlaczego nie? Przecież dowodów nie potrzeba.

     • Avatar
      Galamar :

      @UPAdlina @UPAdlina nie wykręcaj kota ogonem, a mnie nie wkładaj w usta czegoś, czego nie powiedziałem. „Uważasz, że nie ma dowodów na to, że bandera…” – gdzie to wynika z mojego tekstu?
      „Chyba wiesz, kim on był…” dałem Ci powód do wątpienia w to? Każdy Polak o tym wie, że kierował UPA i nie pomoże mu, że w czasie rzezi na Wołyniu siedział w więzieniu.
      Wiemy, że jest za to odpowiedzialny, ale czy postawiono mu zarzut ludobójstwa? Udowodniono winę?
      Podobnie jak Putinowi zlecenia zabójstwa swojego szpiega, czego udowodnienia się domagasz. To może Bandery też broń skoro mu nie udowodniono?

      Nota bene uważam, że Skipal wiedział na co się pisze, zostając podwójnym agentem. Nie bronię go, ale też i nie twierdzę, że mu się należało. To był jego wybór… mniejszy lub większy.
      Krym i bandera to były tylko przykłady, które miały Ci uzmysłowić, że w prawdziwym świecie nie jest tak (bo Ty tak chcesz), że jest się niewinnym dopóki się winy nie udowodni.

      A co do Krymu, to Ukraina straciła go przez własną głupotę i brak wyobraźni, ale chyba nie kwestionujesz, że do 2014 leżał w jej granicach terytorianych? Czy im się należał czy nie – tego nie podnosiłem.
      Pisałem o udowadnianiu intencji zamachu. Podasz jakieś argumenty za Twoją wcześniejszą logiką, którą podważyłem, czy będziemy dalej o Krymie?

     • UPAdlina
      UPAdlina :

      @Galamar To ty chyba coś wykręcasz. Mówisz wyraźnie, że: cyt:”posługując się tą logiką to nie możemy Banderze zarzucać rzezi na Wołyniu”……To twoje słowa, więc wykręty, to chyba widać twoja specjalność.
      Czego banderze nie udowodniono?????? Ludobójstwa??????
      „Współtworzona przez Banderę frakcja OUN-B ponosi odpowiedzialność za zorganizowane w latach 1943–1944 LUDOBÓJSTWO polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, którego ofiarą padło około 100 000 osób”
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera
      Ludobójstwo udowodniono i jemu i jego organizacji.
      Skripal był podwójnym agentem, więc pisanie o nim jako o agencie Putina to połowa prawdy. Za atakiem na niego na pewno nie stoi Putin, ponieważ takie działanie na kilka dni przed wyborami i na 3 miesiące przed mundialem w Rosji byłoby ABSURDEM. To prowokacja, tak lubiana przez angoli i uSSmanów.
      W prawdziwym świecie jest właśnie tak, jak mówię. Winny jest ten, komu winę się udowodni, a gdy dowodów nie ma obowiązuje PRAWO O DOMNIEMANIU NIEWINNOŚCI. Zapytaj o to każdego prawnika, to ci powie.
      Krym leżał w granicach ukrainy, ale co z tego? Leżał, ale już nie leży. Co to ma do rzeczy?
      Argumenty ci podałem. Jest jeden, ale powtórzę. Jest nim istniejące prawo o DOMNIEMANIU NIEWINNOŚCI, gdy brak dowodów wobec podejrzanego. Istnienie tego prawa to fakt, więc doprawdy nie wiem, z czym polemizujesz.

     • Avatar
      Galamar :

      @UPAdlina to użyję innego przykładu, bo nadal nie rozumiesz: posługując się Twoją logiką, to za zbrodnię Katyńską, dopóki ZSRR się samo do tego nie przyznało, czyli do 1990 nie można by obwiniać Stalina, bo niczego mu nie udowodniono. A swoją drogą to jestem ciekaw czy też byś wówczas tak żarliwie bronił swoich braci Rosjan.

     • UPAdlina
      UPAdlina :

      @Galamar Ja nie mówię o przyznaniu się, tylko o DOWODACH. To wielka różnica. Chyba rozróżniasz „dowody” od „przyznania się”? Żarliwie broniłbym braci Rosjan? Po pierwsze, Rosjanie są mi na pewno bardziej bliscy niż angole czy szwaby, albo inne to zachodnie tałatajstwo. Szczególnie obecnie, gdy uSSman i jego klakiery atakują brutalnie Polskę w kwestii roszczeń żydowskich i nowelizacji do ustawy IPN. Rosja zaś Polskę wsparła w tej kwestii !! Po drugie, to kto jest odpowiedzialny za Katyń? Rosjanie? Rosjanie wydali rozkaz zamordowania polskich jeńców? Przypominam ci, że wówczas nie istniała Rosja jako suwerenne państwo, a jako jedna z republik żydo-ZSRR. Żydo-ZSRR wymordowało także dziesiątki milionów Rosjan. Nie rób więc z ofiar katów, bo katów chyba znasz.

     • Avatar
      Gaetano :

      @Galamar Masz na bakier z historią? Od początku było wiadomo, kto stał za genocidum atrix Polaków. Nawet w Sachsenhausen, w luksusowych warunkach, miał możliwość kierowania ludobójswem.
      Co do Krymu, wbrew notorycznie powtarzanym kłamstwom i dezinformacji (zwłaszcza u nas), sytuacja jest klarowna, bez zajmowania się teraz genezą, choć, jak widać, nie wszyscy to rozumieją…

     • Avatar
      Gaetano :

      @Galamar Sam piszesz nie na temat. To jest wyjaśnienie? Piszesz od rzeczy. Wywód o „prawdziwym świecie” jest, eufemistycznie, niedorzeczny. To znaczy jak jest? Parafrazując – jest się winnym, pomimo braku udowodnienia winy? To jakiś absurd! Te standardy już były w historii przerabiane. Od początku. Czyżby niczego Rosji „na przestrzeni wieków” nie udowodniono i to również przy założeniu, że dzisiejsza FR jest spadkobierczynią ZSRR? Pomyśl i zastanów się. Raz jeszcze powtórzę, że masz na bakier z historią. Ludzie w referendum na Krymie wyrazili chęć przyłączenia do FR. Odbyło się to, rzecz jasna, pod jej auspicjami. Resztę uświadomił już @Upadlina.

     • Avatar
      Galamar :

      @Gaetano a niech sobie nawet Senegal przyłączają jak im się spodoba – nic mi do tego, po moje nie wyciągają swoich łapsk. Zmierzam do tego, że to było intencjonalne i zaplanowane działanie Putina, ale on wciskał ludziom kit, że to miejscowi się poprzebierali w mundury. Ty jak widać w to uwierzyłeś.

     • UPAdlina
      UPAdlina :

      @Galamar A wiesz, jak zorganizowano nazi-banderowski majdan w kijowie? Też wmawiano ludziom, że to takie pospolite ruszenie, a do tłumów rzekomo strzelali funkcjonariusze Janukowycza. Dziś już wiadomo, że to kłamstwo, a strzelali najemnicy pracujący dla israhella i uSSmanów, którzy wydali na „wprowadzenie demokracji” na ukrainie 5 mlfd dolarów, do czego przyznała się sama victoria nuland. Nie ma znaczenia jak przejęto Krym. Znaczenie ma tylko to, że to przejęcie ocaliło ludność Krymu przed neo-banderowskimi zwyrodnialcami, którzy przejęli władzę na ukrainie. Dzięki temu ludzie na Krymie nie muszą oglądać nazi-banderowskich marszy z portretami cwela bandery czy zwyrodnialca szuchewycza na ulicach swoich miast. I to się liczy, a nie sposób przejęcia. Po drugie dla nikogo nie jest tajemnicą, że mieszkańcy Krymu z radością przyjęli możliwość powrotu w granice Rosji, a stacjonujące tam „ukraińskie” oddziały masowo przeszły na stronę Rosji. To o czymś świadczy.

     • Avatar
      Galamar :

      @UPAdlina piszesz rzeczy oczywiste, wklejasz linki z wikipedii, co Ty jesteś moja babcia? Ja tego wszystkiego nie neguje. Na miejscu Putina sam bym tak zrobił z Krymem. Przecież toczyły się też losy jego bazy w Sewastopolu. To był majstersztyk na miarę stulecia.

      Poza tym przydepnął buciorem ogon Ukraińcom, którzy już mu do Europy zaczęli spierd…. Teraz przebierają łapkami jak kocur po posadzce buksując w miejscu, a on trzyma im ten but na ogonie i się śmieje. Śmieje się, bo nikt mu niczego nie udowodni. Zabójstwa Skripala (jeśli ten zejdzie) też nie, chociaż wiadomo, że to on. Jemu czas, wyborów albo igrzysk nie przeszkadza by wykonywać takie ruchy.

      Dlatego bezzębna starucha jaką jest Zachodnia Europa może chociaż mu w ten sposób pogrozić palcem, że wypierd… na zbity pysk paru szpicli. May miała przynajmniej jaja, żeby to zrobić. Niewielu facetów przez całą swoją kadencję nie będzie miało tyle wigoru co ona pokazała tym jednym posunięciem.

      Lista krajów wydalających rosyjskich dyplomatów wydłużyła się do 25ciu i uważam, że dobrze, że nasz kraj jest na tej liście.

     • UPAdlina
      UPAdlina :

      @Galamar Jakie masz dowody, że skripal, to robota Putina? Bo żydo-zachód nie ma żadnych. Kto na tym ataku najwięcej zyskuje? Putin, czy sfrustrowany Syrią żydo-uSSman? Twoim zdaniem Putin atakuje agenta w obcym kraju tuż przed wyborami i mundialem w swoim kraju? Chyba żartujesz? To absurd. Wierzyć w coś takiego może tylko ktoś niespełna rozumu. Wiele krajów wydala rosyjskich dyplomatów ze strachu, ale część jasno twierdzi, że nie ma ŻADNYCH dowodów i tego nie robi. „Nasz” kraj” „Nasz” kraj nie jest nasz, bo rządzą nim marionetki, które słuchają rozkazów z faszyngtonu i tela-viwu, a jeżeli ty uważasz, że to jest coś pozytywnego, to sam sobie wystawiasz świadectwo. Jeszcze raz powtarzam: Nie ma ŻADNYCH dowodów przeciw Rosji. Zgodnie więc z twoim tokiem rozumowania można o atak na skripala oskarżyć ciebie. Dlaczego nie? Przecież dowody nie są potrzebne. Ogarnij się chłopie.

   • Avatar
    Gaetano :

    @Galamar Co to za zwrot: „najlepszy moment”? Co to za przedziwna argumentacja? Dobrze; zakładając, że rzekomy szpieg został u nas wykryty, to należałoby go zdemaskować chyba nieco wcześniej i podać do wiadomości. Cóż za niesamowity zbieg okoliczności. Czekanie na odpowiedni moment? Żenada. Polecenie „strategicznego sojusznika” i kurczowe trzymanie się tej metodologii.
    Ponadto, jakie to konkretnie kraje wydaliły „szpiegów”, bo chyba nie wszystkie w tych państwach, które ogłosiły tego typu sankcje. Władze w/w krajów ogłosiły u siebie coś w rodzaju castingu? Nazywajmy rzeczy po imieniu.

    • Avatar
     Galamar :

     @Gaetano wszędzie zbiegi okoliczności i wszędzie prowokacje. Pewnie strącenie holenderskiego samolotu pasażerskiego nad Donbasem to też amerykańska prowokacja?

     Najlepszy moment to w polityce taki… a zresztą… to tylko drobne forum pod artykułem, a nie poważna dyskusja. Uważam, że nie mogli sobie wymarzyć lepszego momentu na taką operację, ale pewnie gdybyś Ty rządził to byś nie wydalał – jak Bułgarzy.

     • Avatar
      Gaetano :

      @Galamar Gdzie tutaj wszędzie zbiegi okoliczności? Pisałem o jednym, o żadnej prowokacji nie wspomniałem, czytaj ze zrozumieniem.
      Nie ma ostatecznych i przesądzających dowodów na zestrzelenie MH17 przez Rosjan. W ogłoszonym 13 października 2016r. raporcie na temat katastrofy ogłoszono, że do strącenia malezyjskiego samolotu wykonującego lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został wykorzystany wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk. Międzynarodowe śledztwo koordynowane przez Holandię nie wskazało jednak, kto wystrzelił rakietę (a propos, w konsulat RP w Łucku też uderzono pociskiem wyprodukowanym w Rosji – to tak gwoli przypomnienia). Wywiad usa nadal w tej sprawie milczy.

      „Jaja i wigor May” – to jakiś żart? Postępowanie tej baby zdradza znamiona bezradności, niedojrzałości politycznej i frustracji. To nie jest „Żelazna Dama”, jeśli wiesz, o kim mowa, której nawet do pięt nie dorasta.
      Niezrozumiałym jest, dlaczego ruscy mieliby mordować podwójnego agenta w przededniu wyborów i mundialu. Trzeba być niespełna rozumu, a tacy chyba nie są. Apeluję tylko o chłodne i roztropne podejście do tego tematu. Nie chcemy bynajmniej, aby ten szacowny portal zamienił się w swego rodzaju powielacz wiadomych mediów, tak przynajmniej zakładam.

      Na postawione przeze mnie pytania nie mam odpowiedzi, ale rozumiem i szanuję to. Doceniam też zrozumienie tego drobnego niuansu pomiędzy szpiegiem a dyplomatą.
      Zarzut, że uwierzyłem w „zielone ludziki”, odnośnie płw. Krymskiego, jest chybiony, o czym wyraźnie napisałem przy użyciu zwrotu „pod auspicjami” FR. Nie będę teraz wyjaśniał znaczenia tego słowa.

      Bułgaria, owszem; tamtejszy premier stwierdził: „nie ma dowodów”, ale też i Austria, Słowenia, Luksemburg, Izrael, Cypr, Bośnia i Hercegowina, Turcja, Portugalia, Nowa Zelandia, Grecja. Jak dotąd te kraje, w tym kilka nal. do UE, nie dołączyły do chóru may i nie ogłosiły wydalenia dyplomatów.
      Intrygującym zawsze było, co wyczerpuje atrybuty „poważnej dyskusji”.

     • UPAdlina
      UPAdlina :

      @Galamar Oczywiście. A kto strącił ten samolot nad Donbasem? Kolejny raz zadaj sobie pytanie, kto na tym zdarzeniu zyskiwał, a kto stracił? Odpowiedź chyba znasz? Działania żydo-anglo-uSSmańskiej kliki i jej klakierów, którzy ferują wyroki bez przedstawienia żadnych dowodów są pogwałceniem praw, które sami stworzyli, a to świadczy o ich wielkiej frustracji. Natomiast ty, popierając takie działania podpisujesz się pod BEZPRAWIEM. I powtórzę jeszcze raz: Że zgodnie z twoim tokiem myślenia o atak na skripala można oskarżyć ciebie, bo przecież dowody są niepotrzebne? Kabaret?