Zdaniem szefa Pentagonu, Jamesa Mattisa, Władimir Putin jako prezydent Rosji jest odpowiedzialny za otrucie Siergieja Skripala, byłego oficera GRU, w Wielkiej Brytanii.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Sekretarz Obrony USA James Mattis był pytany m.in. sprawę otrucie Siergieja Skripala i jego córki w brytyjskim Salisbury i jak kwalifikuje „to, co zrobiła Rosja”. – Próba zamordowania mężczyzny i jego córki – odparł Mattis. Jego zdaniem, Rosjanie „robią rzeczy, które uważają za takie, którym można zaprzeczyć”.

– Zdejmują oznaczenia z mundurów żołnierzy i wchodzą na Krym. Potem mówią, że nie mają nic wspólnego z tym, co dzieje się z separatystami na wschodniej Ukrainie – mówił szef Pentagonu, dodając, że dziwi się, jak Rosjanie mogą tak mówić w tak otwarty sposób. – Oni zaznaczają, że nie można udowodnić, kto próbował zabić tę osobę w Salisbury.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według Mattisa, Rosja próbuje „złamać jedność Zachodu i NATO” i uważa za „całkiem jasne”, że Moskwa ingerowała w wybory w innych krajach. Poproszony o skomentowanie tego, czy Władimir Putin wiedział o planach otrucia Skripala lub może sam wydał taki rozkaz, szef Pentagonu odparł, że nie chce spekulować w tym przypadku. Pom czym powiedział: – Z pewnością jest on odpowiedzialny jako głowa państwa… Myślę, że wszyscy możemy wyciągnąć własne wnioski.

Szef Pentagonu zaznaczył też, ze otrucie Skripala i jego córki było pierwszym przypadkiem użycia bojowego środka chemicznego od czasów II wojny światowej.

Jak informowaliśmy, Przedstawicielstwo Rosji przy NATO zmniejszy się o jedną trzecią. W ten sposób Sojusz Północnoatlantycki reaguje na atak w Salisbury. Przypomnijmy, że wcześniej o wydaleniu rosyjskich dyplomatów informowały Polska, Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Dania, Szwecja, Finlandia, Łotwa, Litwa, Estonia, Czechy, Rumunia, Chorwacja, Węgry i Australia. Oprócz naszego kraju, po czterech dyplomatów wydaliły także Niemcy i Francja. Czechy i Litwa wydaliły po trzech, Dania, Holandia, Australia i Włochy po dwóch, a po jednym – Łotwa, Estonia, Rumunia, Finlandia, Chorwacja i Szwecja. Oprócz tego 13 dyplomatów Rosji wydaliła Ukraina. Z kolei Stany Zjednoczone ogłosiły, że wydalą 60 rosyjskich dyplomatów, w tym 48 pracowników ambasady i 12 członków rosyjskiej stałej misji przy ONZ. Ponadto, zamknięty zostanie rosyjski konsulat w Seattle. Wydalenie rosyjskich dyplomatów zapowiedziały później także kraje spoza Europy, Australia i Kanada.

Przeczytaj: Ławrow: nie będziemy tolerować chamstwa

Defense.gov / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz