Portal branżowy Overt Defense poinformował 2 lutego, że brytyjscy żołnierze stacjonujący w Mali otrzymali miniaturowe bezzałogowce rozpoznawczo-uderzeniowe Drone40 (D40), które są wystrzeliwane z 40-mm granatników podwieszanych Heckler & Koch AG36 (w wersji L123A2) pod lufami 5,56-mm karabinków automatycznych L85A2.

Medialne doniesienia wskazują, że żołnierze brytyjscy biorący udział w Wielowymiarowej Zintegrowanej Misji Stabilizacyjnej w Mali (United Nations Integrated Stabilization Mission in Mali, MINUSMA), otrzymali kilkaset bezzałogowców D40. Drony są produkowane przez australijską spółkę DefendTex.

Drone40 został przetestowany w październiku 2020 roku w ramach ćwiczeń MRX (Mission Rehearsal Exercise) na poligonach Salisbury Plain i Stanford.

Niewielki bezzałogowce zostały po raz pierwszy zaprezentowane podczas konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC), która odbywała się w maju 2019 roku w Tampa na Florydzie.

40-mm amunicja programowalna ma służyć do realizacji zadań uderzeniowych oraz rozpoznawczych.

Dron może być wystrzeliwany z lekkiego granatnika. Może być również wypuszczany z ręki. Posiada baterię o mocy 24 watogodzin. Jego lot może trwać do 60 minut. Maksymalny zasięg bezzałogowca przekracza 20 km.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Masa drona wynosi jedynie 180 g. Ładunek użyteczny może mieć masę 300 g. Bezzałogowiec jest sterowany za pomocą tabletu lub smartfona.

Zobacz także: USA: Powstała biohybryda drona z ćmą. Potrafi rozpoznawać zapachy

overtdefense.com / thedrive.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply