Polska i Rumunia powołały Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza

Prezesi polskiego państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego i rumuńskiego EximBanku oficjalnie ogłosili w czwartek założenie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza (Three Seas Initiative Investment Fund). Do ogłoszenia doszło podczas szczytu Trójmorza, który tym razem odbywa się w słoweńskiej Lublanie. – podała Polska Agencja Prasowa.

W założeniu Fundusz ma uzupełniać fundusze unijne przy realizowaniu priorytetowych inwestycji w infrastrukturę transportową (drogową, kolejową, śródlądową oraz porty), energetyczną i cyfrową w regionie Trójmorza. Fundusz powołały do życia banki inwestycyjne Polski i Rumunii, ale do tej inicjatywy mogą dołączyć inne państwa Trójmorza po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Każdy kraj Trójmorza będzie uważany za założyciela Funduszu. BGK i EximBank zobowiązały się do wpłacenia do niego kwoty ponad pół miliarda euro; docelowo Fundusz chce zebrać od 3 do 5 mld euro i wspierać projekty infrastrukturalne o całkowitej wartości do 100 mld euro. Zaproszenia do udziału w Funduszu będą mogły dostać również prywatni inwestorzy tacy jak fundusze emerytalne i inwestycyjne.

Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza będzie działał na zasadach komercyjnych. Jego akt założycielski podpisano 29. maja w Luksemburgu, toteż będzie on działał na podstawie prawa tego kraju. Negocjacje w sprawie powołania funduszu poprzedziły kilkumiesięczne negocjacje, co według szefowej BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki jest ewenementem na skalę europejską i globalną. Według niej negocjacje w sprawie strategii i ram prawnych takich funduszy zajmują od 20 do 30 miesięcy.

Od środy w stolicy Słowenii Lublanie trwa dwudniowy szczyt przywódców państw Inicjatywy Trójmorza. Jest to już czwarty szczyt tej rangi od momentu zapoczątkowania inicjatywy w 2015 roku. Polskę na szczycie reprezentuje prezydent Andrzej Duda, który podkreślał wczoraj, że chce mierzyć efekty inicjatywy Trójmorza „nie liczbą spotkań czy podpisanych deklaracji, ale kilometrami nowych dróg, zmodernizowanych gazociągów czy kwotami wydanymi na pilne inwestycje”. Po raz pierwszy w szczycie udział biorą Niemcy w charakterze obserwatora. Gośćmi na szczycie są także sekretarz energii USA Rick Perry i szef KE Jean-Claude Juncker.

Inicjatywa Trójmorza to platforma współpracy krajów położonych między morzami Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. Obecnie jej członkami są Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy chcą włączyć się w inicjatywę Trójmorza

Kresy.pl / PAP / Radio Maryja / IAR

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz