Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski twierdzi, że Niemcy złożyły wniosek o uczestnictwo w inicjatywie Trójmorza. Polska zaaprobowała niemiecki wniosek.

Telewizja Republika cytuje wypowiedź Szczerskiego o tym, że Polska „poparła wniosek Niemiec o udział w pracach Inicjatywy Trójmorza w charakterze państwa partnerskiego” cytuje Telewizja Republika. Jednak by Niemcy mogły brać udział w obradach państw Trójmorza zgodę na to muszą wyrazić wszyscy uczestnicy inicjatywy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Ze słów Szczerskiego wynika, że Niemcy chcą uczestniczyć w pracach grupy jako państwo partnerskie. Według urzędnika jest to świadectwo, że „inicjatywa Trójmorza jest postrzegana pozytywnie przez kolejnych partnerów zewnętrznych. Wskazuje, że to świadczy „o jej rosnącym znaczeniu w polityce europejskiej i euroatlantyckiej”. Ja powiedział – „Prezydent Andrzej Duda od początku zawiązania Inicjatywy Trójmorza konsekwentnie głosił przekonanie, że powinna ona stać się ważnym mechanizmem współpracy państw na rzecz harmonijnego rozwoju i bezpieczeństwa całej Europy. Jeśli kolejny, ważny kraj, podpisuje się pod ta ideą to znaczy, że jest ona słuszna i ma szanse utrwalić swoją rolę w polityce międzynarodowe”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zaproponowana przez polskiego prezydenta inicjatywa Trójmorza skupiła 12 państw Unii Europejskiej z regionu Europy Środkowowschodniej: nasz kraj oraz Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Zakłada ona wzmacnianie politycznej i ekonomicznej współpracy między państwami, także poprzez budowę nowych połączeń infrastrukturalnych, szczególnie w dziedzinie obrotu surowcami energetycznymi.

telewizjarepublika.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz