Zełenski w Estonii: Ukraina jest zainteresowana dołączeniem do Trójmorza

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził we wtorek Estonię. W Tallinie ukraiński prezydent wyraził zainteresowanie projektem Trójmorza.

Na wspólnym briefingu z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid Zełenski oświadczył, że Ukraina jest zainteresowana dołączeniem do inicjatywy Trójmorza. „Ukraina i Estonia, jako ważni gracze w rejonie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego, są zainteresowani realizacją wspólnych projektów i inicjatyw dotyczących gospodarki, infrastruktury i środowiska. Podczas dzisiejszych rozmów osobno omawialiśmy realizację inicjatywy Trójmorza, a głównie przedmiotowe zainteresowanie Ukrainy dołączeniem do niej” – powiedział Zełenski.

Przypomnijmy, że Ukraina nie otrzymała zaproszenia do Trójmorza, ponieważ projekt ten obejmuje jedynie państwa należące do UE.

PRZECZYTAJ: Kuchciński: mamy ambitny plan wciągnięcia Ukrainy i Mołdawii do inicjatywy Trójmorza

Prezydent Estonii wyraziła wsparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy i podkreśliła konieczność politycznego rozwiązania konfliktu w Donbasie. „Jednocześnie nie możemy pozwolić społeczności międzynarodowej zapomnieć, że w tym konflikcie nie ma dwóch winnych stron. Mamy do czynienia z agresją, w której jedna strona jest agresorem, a druga ofiarą” – mówiła Kaljulaid.

Tematem rozmów były również estońskie inwestycje na Ukrainie. „Uważamy, że Ukraina może być motorem gospodarki regionu. Ale warunkiem tego jest, aby inwestorzy byli pewni, że ich inwestycje są chronione. Wiem, że Ukraina, rząd i instytucje podejmują konkretne kroki w tym kierunku. Ale w przypadku międzynarodowych organizacji gospodarczych silnym sygnałem jest to, że konkretne przypadki zostaną rozwiązane” – mówiła estońska prezydent.

PRZECZYTAJ: Estonia: ukraińskiej wicepremier przypomniano inwestycje „utopione” na Ukrainie

Z okazji przybycia do Tallina Zełenski otrzymał od gospodarzy rower. Jest to nawiązanie do serialu „Sługa narodu”, w którym Zełenski grał prezydenta Ukrainy, który poruszał się na rowerze. Ukraiński prezydent zrewanżował się Kersti Kaljulaid podarunkiem w formie ukraińskiej wyszywanej koszuli.

W Tallinie Zełenski spotkał się również z szefem parlamentu Hennem Pilluaasem oraz premierem Jüri Ratasem. W planach Zełenskiego jest wspólny udział z Kersti Kaljulaid w Forum Cyfrowym w Tallinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Projekt Trójmorza, którego pomysłodawcą i głównym animatorem jest Polska, łączy 12 państw Europy położonych w regionie trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego oraz Adriatyckiego: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Zdecydowanym sprzymierzeńcem inicjatywy są Stany Zjednoczone.

Kresy.pl / Unian
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz