We wtorek w podrzeszowskiej Jasionce odbyło się Forum Regionów Trójmorza. W wydarzeniu organizowanym przez samorząd województwa podkarpackiego przy współpracy Kancelarii Prezydenta wzięły udział dwie najważniejsze osoby w polskim państwie.

Jak podaje internetowa strona Sejmu RP, w forum wzięli udział prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a także szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Forum otworzył Andrzej Duda podkreślając, że tym samym Inicjatywa Trójmorza inauguruje swój wymiar lokalny i transgraniczny. Duda przypomniał, że celem powstałej w 2015 roku inicjatywy było wzmocnienie współpracy regionalnej poprzez lepszą infrastrukturalną integrację Europy Środkowej w ramach Unii Europejskiej i skupienie sił państw leżących pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym na konkretnych projektach.

– Zależało nam na tym, żeby ta współpraca miała charakter całościowy, wielopiętrowy, aby uczestniczyli w nim nie tylko prezydenci, ale także rządy i samorządy – mówił Duda.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odpowiadał na pytania prof. Macieja Szymanowskiego z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie i eksperta ds. międzynarodowych na temat budowy potencjału obszaru Trójmorza w oparciu o współpracę międzyregionalną. W jej trakcie Kuchciński ujawnił, że Polska ma zamiar wciągnąć do Inicjatywy Trójmorza państwa nie należące do UE, w tym Ukrainę i Mołdawię.

Mamy ambitny plan, żeby zaprosić do współpracy Trójmorza państwa, które są poza Unią Europejską, w pierwszej kolejności Ukrainę i Mołdawię, ale jest to kwestia otwarta – powiedział Kuchciński.

Marszałek Sejmu chciałby także zacieśnić współpracę Inicjatywy poprzez utworzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Trójmorza. Polityk wyraził nadzieję, że powstanie ono w przyszłym roku.

Wymieniając inicjatywy infrastrukturalne Trójmorza Kuchciński wskazał na przyspieszenie infrastruktury drogowej północ-południe oraz szybką kolej Warszawa-Budapeszt-Belgrad. Według niego inwestycje komunikacyjne na osi północ-południe była dotychczas zaniedbywane. „Widzimy wyraźnie, że tam gdzie są autostrady, tam rozwija się współpraca” – mówił.

Projekt Trójmorza, którego pomysłodawcą i głównym animatorem jest Polska, łączy 12 państw Europy położonych w regionie trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego oraz Adriatyckiego: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Zdecydowanym sprzymierzeńcem inicjatywy są Stany Zjednoczone.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy zdziwieni brakiem zaproszenia dla Poroszenki na szczyt Trójmorza

Kresy.pl / Polskie Radio / sejm.gov.pl

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Probanderowiec Kuchciński jak zwykle bez banderlandu niczego między Bałtykiem i Adriatykiem zbudować nie może. On ma ambicje rozpierduchy Międzymorza banderowską swołoczą.On się12-tką państw unijnych projektu Trójmorza nie przejmuje,jemu ukraiński szowinizm ideologiczny, korupcja i burdelyzm ekonomiczny,zakłamanie historyczne Ukrainy,jej opętanie gloryfikacją OUN-UPA-owskich mordeców,nie tylko polskich dzieci i niemowlaków,polskich niewiast i ciężarnych matek, Kuchcińskiemu imponuje.Żaden z uczestników Forum,nawet PAD,o banderowskiej truciżnie nie wspomniał,znalazł się jeden Kuchciński co wstyd pamięci banderowskich ofiar na tym Forum wnosił.Jak długo taka probanderowska menda szkalowała będzie majestat Marszałka Sejmu RP?

  2. Avatar
    gotan :

    kuchciński…mierz siły na zamiary…! Innymi słowy ,Trójmorze jeszcze nie funkcjonuje a ty banderowcu, chcesz rozdawać karty?…Przecież nieuku to nie jest twoja rola aby zapraszać banderladię…a może znów układałeś się z Szuchewyczem?….Ćpanie z młodości, wraz z terleckim, na dobre ci nie wyszło…..Obaj macie przepalone zwoje.Stąd ciągoty do banderowców.